28.7 C
Konya
Perşembe, Temmuz 18, 2024

Bir Amerikan İkonunun Tarihi: Denizci Adam Temel Reis Hakkında Gerçekler

Kurgusal çizgi film karakteri Temel Reis, 2019’da 90. yıl dönümünü kutladı. Denizci Adam Temel Reis dünya çapında tanınmaktadır ve yıllar boyunca çok sayıda çizgi roman, çizgi film ve filmde rol almıştır. Tüm zamanların en büyük çizgi film karakterlerinden biri olarak kabul edilir.

Temel Reis hakkında bilmediğiniz birçok şey var, gerçek bir insanı temel alıp almadığı veya karakterinin Buhran sırasında gıda satışlarını nasıl artırdığı dahil. Popeye ayrıca iki kişinin gerçek hayatta aşık olmasına yardımcı oldu. İşte yaklaşık bir asır önce insanların kalbini ilk kez fetheden animasyonlu denizci hakkında bazı büyüleyici gerçekler…

Çizgi Roman İlk Çıkışını 1929’da Yaptı

Denizci Temel Reis, Ocak 1929’da çizgi roman biçiminde çıkış yaptı. Elzie Crisler Segar (namı diğer EC Segar) tarafından , o zamanlar yaklaşık 10 yıldır var olan Thimble Theatre adlı bir çizgi roman dizisinde yaratıldı . Popeye 34 yaşındaydı ve tek gözü ve oldukça kötü bir konuşma engeli ile ayırt ediliyordu.Popeye çıkışını yapıyorGetty Images aracılığıyla ullstein bild/ullstein bild

Temel Reis, California, Santa Monica’da bir tayfunda doğdu. Hayranlar karakteri hızla benimsedi ve çok geçmeden çizgi romanın adı, 1970’lerde Temel Reis olarak adlandırılmadan önce Temel Reis Başrollü Thimble Tiyatrosu olarak yeniden adlandırıldı.

Temel Reis’in Yaratıcısı Yaratıcı Bir İmza Kullandı

kostümlü bir denizci ile temel reis yaratıcısıKeystone/Hulton Arşivi/Getty ImagesREKLAMCILIK

Segar, Castor Oyl adlı karakteri Dice Adası’na giden bir gemide gezinmek için yardıma ihtiyaç duyduğunda Temel Reis’i yarattı. İşte o zaman Castor Oyl, çizgi romandaki ilk satırı “‘Ja benim bir kovboy olduğumu mu düşünüyorsun?” olan Temel Reis ile karşılaştı. Segar’ın diğer unutulmaz karakterleri arasında J. Wellington Wimpy ve Jeep Eugene vardı.

Segar’ın eserini sadece soyadıyla veya bir puro resminin üzerinde “E. Segar” olarak imzaladığı biliniyordu. Bunun nedeni, insanların bazen soyadını nasıl telaffuz edecekleri konusunda kafalarının karışmasıdır.

Robin Williams’ın İlk Büyük Ekran Başrol Oyuncusu 1980’lerin Temel Reis’iydi

robin williams canlı aksiyon popeye oynadıGetty Images aracılığıyla PA GörüntüleriREKLAMCILIK

1970’lerde iki büyük film stüdyosu, Broadway müzikali Annie’ye dayanan bir film yapma haklarını almak için yarıştı . Paramount ihale savaşını kaybetti ve bunun yerine Popeye dayalı bir film yapmaya karar verdi. Film gişede iyi performans gösterdi ancak stüdyonun öngördüğü kadar başarılı olamadı.

Film, ABD gişesinde filmin bütçesinin iki katından fazla olan 50 milyon doların biraz altında kazandı. Canlı aksiyon Temel Reis filmi, komedyen/aktör Robin Williams’ın oynadığı ilk film rolüydü.

Temel Reis Çizgi Romanı ‘Wimpy’ ve ‘Dufus’ Sözcüklerini İngiliz Diliyle Tanıttı

kostümlü temel reis karakterleriJesse Grant/WireImageREKLAMCILIK

Temel Reis’in arkadaşlarından biri hamburger sever J. Wellington Wimpy’ydi. Karakterin biraz çekingen ve korkak olduğu biliniyordu, bu nedenle onun gibi insanlar genellikle “pısırık” veya “pısırık” olarak tanımlanıyor. İngiltere’de bir hamburger fast food zincirinin adı da Wimpy’s.

Popeye çizgi romanında ayrıca Dufus adında bir karakter vardı. Hangi kaynağı okuduğunuza bağlı olarak ya Temel Reis’in yeğeni ya da bir arkadaşınızın yeğeniydi. 1960’larda “doofus” terimi, aptal veya aptal bir aptal olan birini tarif ederken ortaya çıktı.

Gözlerini Kısıyor mu Yoksa Aslında Tek Gözü mü Olduğunu Tam Olarak Açık Değil

popeye'nin şaşı gözüGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

Çizgi romanda Temel Reis’in “The mos” “arful battle”ın sonucu olan tek gözü var. Kavga sırasında bir gözünü kaybettiği düşünülüyor. Ancak, durumun gerçekten böyle olup olmadığı tartışmalıdır. Bazıları Temel Reis’in gözlerini kısarak baktığına ve aslında iki gözü varken sadece bir gözü varmış gibi göründüğüne inanıyor.

Bununla birlikte, en az bir çizgi filmde Bluto ona “tek gözlü bodur” diyor, bu da Temel Reis’in aslında sadece bir gözü olduğunu gösterir.

Temel Reis’in Arkasındaki Gerçek Hayattan İlham Alan Bir Boksördü

5_eye

REKLAMCILIK

Segar, Temel Reis’i yaratmak için memleketi Chester, Ill’den olan Frank “Rocky” Fiegel adlı gerçek hayattaki bir boksörden ilham aldı. Tıpkı Fiegel gibi, Temel Reis’in de güçlü bir çenesi vardı, pipo içiyordu ve dövüşmeyi seviyordu. 1996’da Uluslararası Temel Reis Fan Kulübü, Fiegel’in işaretsiz mezarına bir mezar taşı koydu.

Fiegel’in 1947’deki ölüm ilanında şunlar yazıyordu: “Gençlik günlerinde inanılmaz güç gösterileri sergiledi. Sertleşmiş fiziği nedeniyle sevgiyle ‘Rocky’ olarak biliniyordu.” karakteri Popeye hayatının geç saatlerine kadar.

Olive Oyl Başlangıçta Temel Reis’i Hiç Sevmedi

zeytin oyl popeye sevmediGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

Popeye sahneye çıkmadan önce, Segar’ın Thimble Theatre çizgi romanı, Olive Oyl ve erkek arkadaşı Harold Hamgravy’nin talihsiz maceralarına odaklanıyordu. Olive, Castor Oyl ve Crude Oyl’un en küçük kardeşiydi.

Temel Reis popüler olunca, Olive Oyl onun yerine dikkatini ona odaklamaya başladı. Olive Oyl’un sık sık topuz yaptığı uzun siyah saçları vardı. Popeye gemiye gelene kadar Hamgravy’ye çok bağlıydı. Başlangıçta ikili anlaşamadı; ona ilk sözleri, “Kancalarını üzerimden çek yoksa seni bir gemiye atarım” oldu.

Popeye, popüler bir otomobil üreticisi üzerinde etkili oldu.

Temel Reis’in Evcil Hayvanı ‘Jeep’ Marka Adına İlham Vermiş Olabilir

popeye 'cip' ismine ilham vermiş olabilirGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

Aracın “Jeep” adının 1941’de nereden geldiğini merak ettiyseniz, Popeye çizgi romanına bakmak isteyebilirsiniz. Amerikan askerlerinin arazi araçlarını o kadar çok sevdiklerine ve onlara Jeep Eugene adlı bir karakterin adını verdiklerine dair bir teori var.

Jeep, Temel Reis’in büyülü evcil hayvanıydı ve çizgi romanda ilk kez 1936’da göründü. Becerilerinden biri de istediği yere seyahat etmekti. Bu özellik, bugün Jeep olarak bildiğimiz hale gelen arazi askeri araçları için de geçerli olabilir.

Bir Teksas Kasabası, İlk Çizgi Film Karakterini (Temel Reis!) Dikerek Tarih Yazdı

pipo içen temel reis heykeliCarol M. Highsmith/Buyenlarge/Getty ImagesREKLAMCILIK

Yukarıdaki resimde Teksas, Crystal City’deki Temel Reis the Sailor Man heykelinin bir fotoğrafı var. Güney Teksas kasabası, devasa ıspanak çiftlikleriyle çevrilidir. 30’ların sonlarında Temel Reis çizgi filmleri gerçekten popülerdi, bu yüzden Teksas kasabası ünlü karakteri kutlamak için bir heykel dikmeye karar verdi.

Bu etkinlikle ilgili özellikle ilginç olan şey, bir şehrin ilk kez bir çizgi film karakterini onurlandırmak için özel olarak bir tüzük inşa etmesidir. Popeye açıkça o kadar büyük bir izlenim bıraktı ki, bütün bir kasaba ona özel bir takdir vermek istedi.

Quakers, Temel Reis’in Quaker Instant Oatmeal ile İlişkisine Karşı Çıktı

suratını temel reis gibi yapan birinin fotoğrafıFox Fotoğrafları / Getty ImagesREKLAMCILIK

Başlangıçta Temel Reis, Whiffle Hen’in kafasını ovuşturarak “şans” elde etti. 1932’de ıspanak yemekten güç kazanmaya başladığında her şey değişti. 80’lerin sonlarında, Temel Reis, şirketin hazır kahvaltısının lezzetlerinden birini yedikten sonra kötü adamlarla savaştığı Quaker Yulaf Ezmesi reklamlarında yer aldı.

Quaker dini grubu, “Ben Quaker Adam Temel Reis’im!” Sloganından rahatsız oldu. Quaker’lar, savaştığı bilinen bir karakterle ilişkilendirilmek istemeyen barışçıl insanlardır.

Bir Çırak Animatör Temel Reis’e En İyi Sesini Verdi

popeye bir çırak tarafından seslendirildiGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

1930’larda, Popeye çizgi filmi Red Pepper Sam olarak da bilinen William “Billy” Costello tarafından seslendirildi. Paramount’un, düzensiz davranışı ve birlikte çalışmasının zor olması nedeniyle Costello’yu kovduğu iddia edildi. Fleischer Studios’un müzik departmanı başkanı Mercer’in stüdyoda Temel Reis’in sesini taklit ettiğini duyduktan sonra, onun yerine bir çırak animatör olan Jack Mercer’i aldılar.

Pek çok kişi, eğlenceli reklamları ve şovun mizahının önemli bir parçası haline gelen açıklamaları nedeniyle Mercer’in Temel Reis için en iyi seslendirme sanatçısı olduğu konusunda hemfikir. Dizi boyunca Popeye, Bluto ve Olive Oyl birkaç aktör ve aktris tarafından seslendirildi.

Perde arkasında, Temel Reis bir aşk bağı kurdu.

Popeye ve Olive Oyl’u Seslendiren Oyuncular Gerçek Hayatta Evlendi

iki popeye oyuncusu gerçek hayatta aşık olduGetty Images aracılığıyla Julien Behal / PA ResimleriREKLAMCILIK

Popeye ve Olive’i seslendiren gerçek insanlar birbirlerine aşık oldular ve sonunda evlendiler. 1935’ten itibaren, Jack Mercer Temel Reis’in sesiydi ve Margie Hines, Olive Oyl’u seslendirdi. Çift 8 Mart 1939’da evlendi. Hines, stüdyonun Famous Studios olarak yeniden adlandırılıp New York’a döndüğü 1943 yılına kadar Olive’in sesiydi.

Mercer, 1957’ye kadar çizgi filmlerde tek gözlü denizciyi seslendirdi. Çizgi film cennetinde yapılmış bir eşleşme gibi görünse de ikili 1944’te boşandı.

Buhran Sırasında Çocuklar Ispanak Yemeyi Seviyorlardı Çünkü Popeye Seviyordu

popeye çocukları ıspanak yemeye teşvik ettiParamount Resimleri/Getty Images’in izniyleREKLAMCILIK

Daha önce de belirttiğimiz gibi ıspanak, Temel Reis’in sihirli serumuydu. Onu güçlü kıldı ama aynı zamanda piyano çalmak veya bir yıldız gibi dans etmek gibi şeyler yapmasına da izin verdi. Buhran sırasında Popeye’ın popülaritesi nedeniyle ıspanak satışları yüzde 33 arttı. Bir ara dondurma ve hindiden sonra çocuklar arasında en sevilen üçüncü yiyecek oldu.

Bugün Popeye markası ıspanak, Amerika Birleşik Devletleri’nde sebzenin en çok satan ikinci markasıdır. Popeye, dövülüp ıspanak tarlasına atıldıktan sonra ıspanak sevgisini ilk kez gösterdi.

İkinci Dünya Savaşı Sırasında Temel Reis Çizgi Filmleri Kesinlikle Politik Olarak Doğru Değildi

İkinci Dünya Savaşı'ndan reklamGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

Dünya Savaşı sırasında, Temel Reis çizgi filmleri Japonlarla ilgili bazı ırkçı saldırgan içerikler içeriyordu. Karikatürler, çatışma sırasında ABD askerlerinin moralini yükseltmek için kullanıldı. Çizgi filmlerde Japonlar, dişleri ve kalın gözlükleri ile resmedildi ve Japonlar yerine “jap-pansies” olarak anıldı.

Başka bir çizgi filmde, Popeye ve Bluto ıspanak yediler ve Japon askerlerini dövdüler. Temel Reis çizgi filmlerinin, artık televizyonda yayınlandıklarında programlardan çıkarılmış olan Afrikalı-Amerikalıların ırkçı ve saldırgan tasvirlerini içerdiği durumlar da vardı.

Böyle “Arkadaşlar” Varken…

temel reis ve bluto tartışıyorGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

Popeye’ın folyolarından biri, aslen Bluto olarak adlandırılan, kaba ruhlu ve sakallı ve kaslı bir fiziği ile tasvir edilen Brutus’tur. İkisi de Zeytinyağı aşkı için yarışırlar. Bluto istediğini elde etmek için kaba kuvvet kullanır. O bir kabadayı ve belli ki Temel Reis’in baş düşmanı olsa da, ikili ara sıra anlaşırlar.

Bazı durumlarda Bluto ve Popeye arkadaş olarak başlar. Ancak Bluto’nun “arkadaşına” ihanet etmesi uzun sürmez, bu da Temel Reis’in neden bu adamla takıldığını merak etmenize neden olur.

Betty Boop (Kısmen) Temel Reis’in Popülaritesini Arttırdı

betty boop/popeye bağlantısıGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

Bildiğiniz gibi, Temel Reis başlangıçta bir çizgi roman karakteri olarak popülerdi. Ancak çizgi film yıldızı olarak film sektörüne girdiğinde daha da tanınmaya başladı. Filmdeki ilk görünümünü, Paramount’un Denizci Temel Reis adlı 1933 tarihli Betty Boop çizgi filminde yaptı.

Popeye çizgi filmleri, Paramount’un çeyrek asırdır yayın programının düzenli bir parçasıydı. Çizgi romanlarda olduğundan daha da ünlü oldu. Anketlere göre, 1938’de Temel Reis Hollywood’un en popüler çizgi film karakteriydi.

Bu popüler film, Temel Reis’i dahil etmeyi “unuttu”.

Popeye Merakla “Roger Rabbit’i Kim Suçladı?”

temel reis 'roger tavşanı kim suçladı' dizisinde yoktuBuena Vista/Getty ImagesREKLAMCILIK

1988 canlı aksiyon filmi Rober Rabbit’i Kim Suçladı? 1947’de bir Hollywood’da geçiyor. Filmde çizgi karakterler ve insanlar yan yana var oluyor. Film, çizgi film karakteri Roger Rabbit’in cinayetten suçlu olmadığını kanıtlaması gereken özel bir dedektif olan Eddie Valiant’a odaklanıyordu.

Filmin sonunda, Temel Reis dışında animasyon tarihindeki hemen hemen her ünlü ve popüler çizgi karakter ekranda belirdi. Ancak göze batan ihmal, bir gözden kaçırma değildi. Bunun nedeni, Disney’in denizci benzerliğini kullanmak için Paramount stüdyolarından izin alamamasıydı.

Daha Sonra Temel Reis Çizgi Filmlerinde Orijinallerin Mizahı Yoktu

Popeye kolunu esnetiyorGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

En iyi Temel Reis çizgi filmleri 50’lerin sonu ve 60’ların başına kadar üretildi. Sonra King Features devraldı ve orijinallerine dayanamayan birkaç çizgi film yayınladı. Aynı mizaha sahip değillerdi ve o kadar komik değillerdi. Bazıları o kadar kötüydü ki “izlenemez” olarak etiketlendiler.

İlginç bir şekilde, yapımcı Al Brodax, artık bir klasik olarak kabul edilen 1968 yapımı Sarı Denizaltı filminin ortak yazarlığını ve yapımcılığını üstlenmeden önce bazı vasat Beatles TV çizgi filmleri de yaptı . Pixar’ın kurucu ortağı ve eski kreatif direktörü John Lasseter, bu filmden ilham aldığını bile söyledi. Brodax’ın Popeye özelliklerinde aynı ustalığı kullanmaması çok kötü.

Popeye, Amerika Birleşik Devletleri Hariç Her Yerde Kamuya Açık Bir Karakterdir

technicolor'da popeyeGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

2009’da Temel Reis Avrupa’da kamu malı oldu, bu da bu ülkelerdeki herkesin popüler çizgi film karakterinin resmini telif ücreti ödemeden kullanabileceği anlamına geliyor. Ancak Popeye, 2025 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde hala telif hakkı altındadır.

Bunun nedeni, Temel Reis’in ABD telif hakkı yasası kapsamında “kiralık çalışma” kurallarına dahil edilmiş olmasıdır. Yaratıcısı Segar, Thimble Theatre çizgi romanına Popeye’ı ilk koyduğunda King Features Syndicate tarafından işe alındı . Herhangi bir Temel Reis görselini izinsiz kullanırsanız dikkatli olun!

Temel Reis’in Kız Arkadaşı Olive Oyl Gerçekten de Yemeklik Yağın Adını Aldı

yağGetty Images aracılığıyla LMPCREKLAMCILIK

Olive Oyl, kardeşi Castor Oyl, annesi Nana Oyl, babası Cole Oyl, Castor’ın görüşmediği eşi Cylinda Oyl, yeğenleri Diesel Oyl ve Violet Oyl ve iki amcası Otto Oyl ve Lubry Kent dahil olmak üzere ailesinin birkaç üyesi gibi yemeklik yağdan almıştır. oyl.

Lubry, Olive ve erkek kardeşi Castor’a, Popeye ile tanışmasına yol açan şanslı Whiffle Hen’i verdi. 1986 ve 1992 yılları arasında, çizgi roman sanatçıları Bobby London, Olive’in kuzeni Sutra Oyl’u ve zengin bir şirket patronu olan Standard Oyl adlı uzak bir akrabasını tanıttı.

Olive Oyl’un Seslendirme Kadın Oyuncusu İlk Betty Boop’tu

Vodvil, sahne ve sinema oyuncusu Mae Questel, çizgi film karakterleri Betty Boop ve Olive'in sesiydi.John Springer Koleksiyonu / Katkıda BulunanREKLAMCILIK

Daha önce bahsedildiği gibi, Temel Reis ilk film görünümünü 1933 tarihli Betty Boop çizgi filminde Temel Reis Denizci adlı bir filmde yaptı . İki çizgi film arasında başka bir bağlantı daha var.

Seslendirme sanatçısı Margie Hines, Betty Boop karakterinin ilk seslendirme sanatçısı oldu. Betty Boop’un temel aldığı kadın Helen Kane’e benzediği için bu role layık görüldü. Hines ve diğer bazı aktrisler, rolü 1931’de Mae Questel devralana kadar oynadı.

Empire State Binası, Temel Reis’in Yıl Dönümü İçin Yeşille Aydınlatıldı

Empire State binası yeşil renkte yandıPinterest/fznkmlREKLAMCILIK

Temel Reis’in 75. yıl dönümü 2004’teydi. Bu olayı anmak için Empire State Binası hafta sonu ıspanak yeşili ile aydınlatıldı. Ek olarak, binanın ana lobisinde hayranları selamlamak için tesis bünyesinde kostümlü bir Temel Reis karakteri vardı.

Sevilen karikatür denizci onuruna düzenlenen kutlamalar yıl boyunca devam etti. Fox, Temel Reis’in onuruna bir 3 boyutlu animasyon filmi yayınladı ve Chester kasabası (EC Segar’ın memleketi), İşçi Bayramı’ndan sonra yıllık bir piknik düzenledi.

Kızarmış Tavuk Restoranına Bağlantı

Popeyes restoranıTwitter/chris_spadoniREKLAMCILIK

Popeyes Ünlü Fried Chicken & Biscuits’in kurucusu, restorana Jimmy “Popeye” Doyle adlı kurgusal bir dedektifin adını verdiğini iddia etse de, mağaza New Orleans’taki Popeye & Pals çocuk şovuna sponsor oldu ve daha sonra Popeye the Sailor’ın kullanım haklarını satın aldı. onun reklamları.

Restoranların adında kesme işareti yok, Copeland’ın şaka yollu iddia ettiği gibi, bir tanesine parası yetmeyecek kadar “çok fakir” idi.

Temel Reis Herkül’ün Torunu Olabilir

Temel Reis Herkül'ün Torunu OlabilirLoeretta Taylor/PinterestREKLAMCILIK

Çizgi filmlerden birinde Temel Reis yeğenleri Pipeye, Peepeye, Poopeye ve Pupeye’a aslında yarı tanrı Herkül’ün soyundan geldiğini söyler. Denizci, rahmetli atasının gücünü sarımsak solumaktan aldığını açıklamaya devam ediyor. Daha sonra dövülür ve bir ıspanak tarlasına atılır ve bu nedenle Temel Reis artık insanüstü gücünü ıspanak yemekten alıyor.

Yani bu mantıkla, Popeye teknik olarak kısmen gökseldir! Bu kesinlikle onun maskaralıklarının çoğunu açıklıyor ve fiziğinden bahsetmiyorum bile!

Popeye’ın iyi şans için neler yaptığına inanamayacaksınız!

Ispanak Büyüsünden Önce Sihirli Whiffle Chicken Vardı

Ispanak Büyüsünden Önce Sihirli Whiffle Chicken VardıGetty Images aracılığıyla Auscape/Universal Images GrubuREKLAMCILIK

Temel Reis, ıspanağın gücünü bulmadan önce, iyi şans getirmesi için bir tavuğun, Bernice’nin başını okşardı. Tavuk, EC Segar tarafından 1928’in sonlarında bir Thimble Theatre karakteri olarak yaratıldı . Ana karakterin tanıtımından kısa bir süre sonra Temel Reis evrenine tanıtıldı.

Bernice’in kafasını ovmak, Segar’ın çizgi romanındaki ilk görünümünün sonunda Temel Reis’in hayatını kurtardı – birçok kez vurulmuştu. Açıkçası, yaralardan kurtulduktan sonra Temel Reis, Bernice’i gözünün önünden ayırmayacaktı! Ne de olsa denizciler batıl inançlıdır!

Bir Whiffle Hen heykeli var!

Castor Oyl ve Whiffle Hen Bernice Anıtlaştırılıyor

Castor Oyl ve Whiffle Hen Bernice Anıtlaştırılıyor

Bernie Rogerson/PinterestREKLAMCILIK

Olive Oyl’in kardeşi Castor Oyl ve Whiffle Hen Bernice’nin anıtı, Temel Reis’in yaratıcısı Elzie Crisler Segar’ın memleketi olan Illinois, Chester kasabasında inşa edilen 16 heykelden biridir.

Heykel, iyi bir nedenle Chester Memorial Hastanesi’nin önünde duruyor. Temel Reis, iyi şans için Bernice’nin başını ovuştururdu, bunu ilk olarak Bernice birden çok kez vurulup hayattayken yapıyordu. Bazıları heykelin hastanedeki hastalara iyi şanslar ve hızlı bir iyileşme getireceğine inanmak istiyor.

Temel Reis Savaş Sırasında Gardırop Değiştirdi

Temel Reis Savaş Sırasında Gardırop Değiştirdi

Gregory Keele/PinterestREKLAMCILIK

2. Dünya Savaşı yıllarında, Popeye net bir gardırop değişikliği yaşadı. Tipik kaptan şapkası, lacivert gömleği, kırmızı atkısı ve açık mavi kot pantolonu yerine Popeye, şapkasıyla birlikte tamamen beyaz bir denizci kıyafeti giymişti. Kıyafet, savaşta savaşan bir Deniz subayının yansıması olacaktı.

Temel Reis, savaştan sonra bile bu kıyafeti korudu, savaş zamanında daha çok bir Donanma denizcisi oldu ve tipik Temel Reis tarzında, genellikle gemide meydana gelen tüm aksiliklerden sorumlu tutuldu.

Zeytinyağının Kötü Bir Tarafı Vardı

Zeytinyağının Kötü Bir Tarafı Vardı

Murr’da Çalışmak/PinterestREKLAMCILIK

Olive Oyl’un erkek arkadaşı “Ham Gravy” çizgi romanlardan çıkarıldıktan sonra Temel Reis’in ana ilgi alanı haline geldi ve sonunda onun kız arkadaşı oldu. Olive’le ilgili olan şey, denizciye fazla iyi davranmamasıydı. Sık sık Temel Reis’e hakaret eder ve onu azarlar, ona sadakatsizlik eder ve genel olarak adama pislikmiş gibi davranırdı.

Birden fazla çizgi filmde, Olive şanssız denizciye vurur, döver ve hemen hemen tokat atar. Tüm tacizlere rağmen Temel Reis, Olive’i koşulsuz seviyor.

“Yasaklı” Bir Temel Reis Çizgi Romanı Var

"Yasaklı" Bir Temel Reis Çizgi Romanı VarRobert Oskin/PinterestREKLAMCILIK

“Seein’ Red, White n’ Blue” adlı Temel Reis çizgi filmi, 2. Dünya Savaşı sırasında yayınlanan “yasaklı” bir ırkçı çizgi romandır. Çizgi film, Temel Reis’in baş düşmanı Bluto (Brutus) ile karşılıklı düşmanları alt etmek için iş birliği yaptığı tek çizgi roman olma gibi büyüleyici bir ayrıcalığa sahiptir.

İkisi ortak bir ıspanak konservesi yutarlar, böylece üzerinde anlaşmaya vardıkları düşmanları olan Japon askerlerini dövmek için insanüstü bir güce sahip olurlar. Bu ikisi farklılıklarını bir kenara bırakabilirse, o zaman her şeyin mümkün olduğunu göstermeye gider!

Sonraki Gün Temel Reis Yapımcısı Al Brodax, Sanatsal Olarak Meydan Okumadı

Sonraki Gün Temel Reis Yapımcısı Al Brodax, Sanatsal Olarak Meydan OkumadıElma Filmleri; King Özellikler Sendikası; TVC LondraREKLAMCILIK

Daha az komik, daha sonraki Popeye çizgi romanlarının yapımcısı Al Brodax, şaşırtıcı bir şekilde, sanatsal olarak meydan okumadı veya komik değildi. Aslında 1960’ların ortalarında Beatles TV çizgi filmlerini yapmaya devam ediyor. Harika olmasalar da Popeye’dan çok daha iyiydiler !

Brodax’ın en büyük sanat eseri, Beatles’ın çığır açan 1968 filmi Sarı Denizaltı’nın yapımcısı ve ortak senaristiyken oldu . Sanatsal dehasını Popeye karikatürünün yeniden başlatılması için kanalize edememesi çok kötü .

İspanya’da Zeytinyağının Adı Değişti

İspanya'da Zeytinyağının Adı DeğiştiGetty Images aracılığıyla François LOCHON/Gamma-RaphoREKLAMCILIK

Olive Oyl’un adı İspanya’da Rosario olarak değiştirildi. Bunun nedeni, İspanyolların bu ismin zeytin ağacına bir hakaret olduğuna inanmalarıdır. İspanya her yıl yaklaşık 1,3 milyon ton zeytinyağı üretiyordu, bu da dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla.

Petrolü üretmek için onca sıkı çalışmadan sonra, insanların karakterin adı yüzünden neden incindiğini görmek kolay. Zeytinin bir barış sembolü olduğundan bahsetmiyorum bile, Temel Reis’in kız arkadaşının tam tersi.

Castor Oyl, Temel Reis’i Çizgi Romana Getirdi

Castor Oyl, Temel Reis'i Çizgi Romana Getirdi

Michael Neno/PinterestREKLAMCILIK

Castor Oyl, Thimble Theatre çizgi romanlarından Olive Oyl’un entrikacı ağabeyi olarak bilinir . Ocak 1929’da, rıhtımda takılan bir denizciyi alarak Dice Adası’na giden bir gemiyi yönetebilecek birine ihtiyacı vardı; Temel Reis!

Temel Reis, çizgi roman çıkışını Castor’a büyük bir yanıtla yaptı, “Ja benim bir kovboy olduğumu mu düşünüyorsun?” O çizgi romandan beri Temel Reis, şeride kalıcı bir katkı oldu. Sonunda, karakter o kadar popüler oldu ki, şerit “Temel Reis” olarak biliniyordu.

Segar, 1938’de Lösemiden Öldü

Segar, 1938'de Lösemiden Öldü

Gerson-Meu Mundo/PinterestREKLAMCILIK

Temel Reis’in tanıtımından dokuz yıl sonra kısa bir süre sonra , Elzie Segar 13 Ekim 1938’de Santa Monica, California’da lösemiden öldü, 43 yaşındaydı. Mezarı Santa Monica’daki Woodlawn Memorial Cemetary’de ziyaret edilebilir.

Dünya, dahi çizgi roman yaratıcısıyla neredeyse yeterince zaman geçirmemiş olsa da, Segar’ın hayal gücünü kağıt üzerinde ve ekranda tutmak için dümene geçen birçok kişi vardı. Sanatçılarla ilgili olan şey, gitmiş olabilecekleri, ancak mizahları ve karakterleriyle yaşadıklarıdır.

Hangi popüler video oyununun Popeye dayalı olmaya yakın olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin!

Orijinal Donkey Kong Oyunu, Temel Reis’e Dayanıyordu

Orijinal Donkey Kong Oyunu, Temel Reis'e DayanıyorduGetty Images aracılığıyla Ralf-Finn Hestoft/CORBIS/CorbisREKLAMCILIK

Nintendo, 1981’de artık Donkey Kong olarak bildiğimiz oyunu yaratmadan önce , yaratıcılardan “yeni oyunu” Temel Reis’e, denizcinin karakterine ve maceralarına dayandırmaları istendi. Ancak şirket, lisansını Temel Reis’e kaptırdı ve Shigeru Miyamoto’nun oyunun konseptlerini Donkey Kong’a dönüştürmesine izin verdi .

Doğru, Donkey Kong karakterleri hala gevşek bir şekilde Temel Reis karakterlerine dayanıyor Kötü Bluto, DK oldu, zor durumdaki küçük hanım Olive Oyl, Prenses Şeftali oldu ve kahraman Temel Reis, çok ünlü Mario oldu.

Malta’daki Popeye Köyü Önemli Bir Turistik Yerdir

Malta'daki Popeye Köyü Önemli Bir Turistik YerdirBiris Pail Silviu/Getty

Malta’daki Temel Reis Köyü, 1980 yapımı Temel Reis’in müzik prodüksiyonu için bir film seti olarak günlerinden bu yana büyümüştür . Malta Adası cazibe merkezi, halka açık bir eğlence parkıdır ve bir dizi rustik ahşap binadan oluşur.

Açık hava müzesinde gösteriler, geziler ve çocukların tırmanıp köyü keşfedebilecekleri bir oyun evi gibi ailelere uygun bir dizi ilgi çekici yer vardır. Konuklar, Popeye, Olive Oyl, Bluto ve Wimpy dahil olmak üzere tüm ana karakterlerle tanışabilirler.

Temel Reis’in Ispanak Aşkı Matematiksel Bir Hatadan Kaynaklanıyor

1870 yılında Alman kimyager Erich von Wolf ıspanak ve diğer yeşil sebzelerdeki demir miktarını araştırıyordu. Bulgularını hesaplarken, yanlışlıkla bir ondalık noktayı yanlış yerleştirdi ve demir içeriğini gerçekte olduğundan on kat daha fazla yaptı. Ispanaktaki demir miktarı 3,5 miligram olarak bulundu ancak von Wolf bunu 35 miligram olarak kaydetti.

Bu hata, ıspanağın demir açısından çok yüksek olduğu ve bunun da kişinin vücudunu çok güçlü yapacağı şeklindeki yaygın yanlış kanıya yol açtı. Temel Reis’in yaratıcılarının gücünü artırmak için ona bol miktarda ıspanak yemesinin nedeni budur!

Temel Reis’in Balonu Macy’s Geçit Töreninden Çekildi

Temel Reis, Macy’s Şükran Günü Geçit Töreninde balon olarak ilk kez 1957’de, karikatürünün durdurulduğu yıldı. 
1967’de balon emekli olana kadar tekrar tekrar göründü. Balon için bir emeklilik partisi düzenlendiğine inanır mıydınız?
Ertesi yıl, Temel Reis şişirildi ve geçit törenini izlediği yanılsamasını vererek Harold Meydanı’na kuruldu. 
O zamandan beri balon şeklinde görülmedi. 
Kafasının ve şapkasının hala hayatta olduğu söyleniyor ama kimse nerede olduğunu bilmiyor, bu yüzden belirsizliğini koruyor.

Temel Reis’in Aksanı Amerika’dan Bir Şey Gibi Gelmemeli

Her ne kadar Amerika, ekrandaki en sevdiğimiz karakterlerden bazılarına dönüşen farklı aksanlarla dolu olsa da. Bununla birlikte, Temel Reis’in ilginç aksanı, izleyicileri her zaman milliyeti konusunda şaşırttı. İlk olarak, Temel Reis’in karakteri hayali bir kasaba olan Seawater’dandır, bu nedenle izleyicilerin aksana zaten aşina olmaması muhtemeldir.

İkincisi, Temel Reis’in her zaman var olan koçan borusunu aklımızda tutmalıyız! Bu muhtemelen, borunun etrafında çok net konuşamadığı için sesinin aldığı “aksan” türünü etkiliyor.

“Ben Denizci Temel Reis’im” İki Saatten Az Bir Sürede Yazıldı

Popeye’ın imza şarkısı “I’m Popeye The Sailor Man”, Fleischer Studios bestecisi Sammy Lerner tarafından karakterin 1933’teki ilk animasyonu için yazılmıştır. Lerner ayrıca Betty Boop’un “Don’t Take My Boo-” adlı şarkısının ortak yazımından da sorumluydu. oop-a-doop Uzakta.”

Lerner, karikatürist Dave Fleishcher için Temel Reis’in tema şarkısını iki saatten daha kısa bir sürede bestelemeyi başardı. Lverver’in Temel Reis’in tüm tuhaf jargonunu birleştirmek zorunda olduğu düşünülürse biraz şaşırtıcı! “Ben tüm Palooka’lardan nefret eden sert bir Gazooku’yum. Wot düzgün değil. Onları biff’lerim ve parlatırım ve her zaman kabadayıları yenerim ve hiçbiri bir yere varamaz.”

Popeye Dünya Çapında Başka İsimlerle Biliniyor

Amerikalılar onu denizci adam Temel Reis olarak bilse de, popüler çizgi film dünyanın çeşitli yerlerinde başka isimlerle de anılıyor. İtalya’da “Demir Kol” olarak bilinir. Dürüst olmak gerekirse, mantıklı, çünkü ıspanakta demir var ve kolları devasa, ancak bu onun bir Marvel süper kahramanı gibi görünmesini sağlamıyor.

Danimarka’da Temel Reis, “Kaptan Skraek” veya “Denizin Terörü” olarak adlandırılır. Ve “terör” kısmını gerçekten görmesek de, Popeye yeterince yaramazlık yapıyor ki, onun maskaralıklarını terör olarak nitelendirebiliriz!

Benzer Haberler

Sosyal Medya

10,211BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
1,251AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Haberler