BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE KIRKKİLİT OTUNUN SUNDUĞU ALTIN ŞİFALAR

BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE KIRKKİLİT OTUNUN SUNDUĞU ALTIN ŞİFALAR
Genellikle çay ve kür olarak değerlendirilen kırkkilit otu kompleksler yaparak da şifa amaçlı kullanılmaktadır. Kırkkilit otu çay şeklinde düzenli bir kullanım gerçekleştirildiği zaman vücutta çeşitli nedenlerden dolayı oluşan şişkinliklerin inmesini sağlamanın yanında sıkça yaşanılan ve kişiyi çaresizliğe iten romatizma rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kırkkilit otu çayı kolay bir şekilde kaynamış suya demleme şeklinde hazırlanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta ise tam anlamıyla verim elde edebilmek adına ağzı kapalı bir şekilde yaklaşık 15 dakika bekletilmesidir. Soğutulmadan içilmesi gereken bitki aç karnına ya da öğün aralarında tüketilmektedir.

Altın şifa olarak değerlendirmesindeki etken vücudun karşılaştığı her türlü rahatsızlığın önüne geçerek vücudu güçlü kılan bir özelliğe sahip olmasıdır. Kırkkilit otu kürü çay şeklinde kullanıldığı gibi banyo kürü olarak da yapılmaktadır. Yapılan banyo kürleri ile böbrek taşarlını ya da kumların dökümünü sağlamaktadır. Vücutta yer alan her türlü iltihap yapılan kürler sayesinde çözüme ulaşmaktadır. Oluşan kanamaları durdurucu özelliğe sahip olan bitki saç diplerine uygulanan kürler sayesinde kepekler kısa sürede ortadan kaybolmakta ve cilt sağlığını koruma altına almaktadır. Gargara şeklinde de kullanılabilen kür diş eti kanama ve iltihaplarına ve badecikte ve ağız boşluğunda oluşan iltihaplarını ortadan kaldırmaktadır. Oturma banyosu kürü şeklinde değerlendirildiğinde ise bayanların sıklıkla yaşadığı beyaz akıntı sorunlarını kolaylıkla ortadan kaldırmaktadır.

Kırkkilit otu nasıl kullanılır bilgisi hakkında son olarak sunulacak en önemli bilgi kullanım şekline göre alınması gereken özellikleridir. Banyo olarak kullanım gerçekleştirilecekse çamurlu batak nitelikteki yerlerden ve su kenarlarında elde edilmiş olması gerekmektedir. Çay olarak bir tüketim söz konusuysa kuru yerlerden elde edilen bitkiyi tercih edilmelidir. Aldığınız yerden bu bilgilere kolaylıkla sahip olabilirken aynı zamanda aldığınız bitkinin yaprak ve kök kısımlarının kalınlığından anlayabilirsiniz. İdrar kaçırma, anemi, kemik erimesi, hemoroit, adet ağrıları gibi faydalı olan bitkiyi hamilelerin kullanılmamsı gerekmektedir.