Bel fıtığı nedenleri

Bel fıtığı nedenleri
 İnsanların yaşadıkları sağık sorunları ile önemli ölçüde bedensel aktiviteleri etkilenir. Özellikle iskelet sistemi üzerinde söz konusu olan sorunlar daha çok hareket kabiliyetini etkiler. Bu açıdan söz konusu olan sağlık sorunlarının genel anlamda ağır olmasından bahsetmek mümkündür. Sağlığı olumsuz yönde etkileyen ve günlük hayatta da önemli sıkıntılara neden olan hastalıklardan bir tanesi de bel fıtığıdır. Bel fıtığı son derece önemli bir hastalıktır. Bu hastalıkğın genel olarak çok sayıda sebebi olduğu bilinmektedir. Ayrıca hastalığa ait olan risk faktörleri de çok fazla önem arz eder. Bel fıtığı genel anlamda her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Ancak genelikle yetişkinlerde görülmektedir. Bel fıtığının en önemli nedenlerinden bir tanesi aşırı kilo alımıdır. Bu konuda bel kısmının, genel ağırlığı taşıyan merkez olması dezavantaj oluşturur. Kiloları taşımakta zorlana kimselerde bu soruna sıklıkla rastlanılır. Bu hastalığa neden olan faktörlerden bir diğeri de hareketsizlik olarak tanımlanabilir. Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu eylemlerin yerine getirilmemesi, diğer sistemlerde olduğu gibi bel kısmında da fıtığa neden olur. Yanlış hareketler yapmak da bu hastalığa sebep olan önemli sorunlar arasında yer alır. Sürekli ağır kaldırıyor olmak, çeşitli spor dejenerasyonları gibi etkenler de son derece önemlidir.

Vücutta ortaya çıkan ciddi sağlık sorunlarından bir tanesi de boyun fıtığıdır. Boyunda var olan kıkırdakların , omurilik kanalına doğru geçiş yapması ile ortaya çıkan hastalıktır. Boyun fıtığı son derece ağrılı bir hastalıktır. Özellikle söz konusu belirtileri ile kendini hemen belli eden boyun fıtığı uzun bir tedavi sürecini gerekli kılar.

Boyunla alakalı olan diğer bir önemli hastalık da boyun düzleşmesi hastalığıdır. Bu hastalık boynun olması gerektiği formunu kaybetmesi ile ortaya çıkan bir hastalık olarak tarif edilebilir.