'Bazıları süreci taviz olarak görebilir'

'Bazıları süreci taviz olarak görebilir'
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) İzmir 1 No'lu Şubesi 4. Olağan Kongresi’ne katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, “Biz ülkemizde bir birlik beraberlik sürecini yaşatmaya gayret ediyoruz. Bunu bazıları taviz olarak görebilir. Kavga etmek çok kolay.

Yetersiz alt yapı terörün bir sömürüsü haline gelmesin, amacımız buydu” dedi.  Eğitim-Bir-Sen) İzmir 1 No'lu Şubesi 4. Olağan Kongresi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, İŞKUR İzmir Bölge Müdürü Kadri Kabak, Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık Tunç, Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan eğitimciler ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla İzmir’in Karabağlar ilçesinde düzenlendi. Kongrede mevcut başkan Abdurrahim Şenocak yeniden aday olmazken kongreye iki adayla gidildi. Konuşmasında çözüm süreci ile ilgili konuşan Yıldırım, “Biz ülkemizde bir birlik beraberlik sürecini yaşatmaya gayret ediyoruz. Bunu bazıları taviz olarak görebilir.

Şahinleşmek işin kolay tarafıdır. Önemli olan yaşatmak ve yapmaktır. Kavga etmek çok kolay. Eğer bu çözüm süreci bir insanımızın dahi burnunun kanamaması hayatının kurtarılmasına vesile oluyorsa bundan daha erdemli bir iş yoktur. Onun için amacımız yolları bölmek ama milleti birleştirmektir. Bölünmüş yollarla doğuyu batıya; kuzeyi güneye yaklaştırdık, aradaki uçurumu kapatmaya çalıştık. Havayolunu halkın yolu yaparak aynı şeyi yaptık. Şırnak'ta, Ağrı'da Siirt'te havalimanları yaptık, istedik ki orada yaşayan insanlarımız da teknolojinin bize bahşettiği imkanlardan yararlansın. Yetersiz alt yapı terörün bir sömürüsü haline gelmesin, amacımız buydu. Bu amaca da büyük oranda eriştiğimizi ifade etmek isterim. Bizim petrolümüz, doğal gazımız yok ama dinamik gençliğimiz var. Geleceğimiz gençliğimizdir. Ülkemiz zenginleştikçe bu zenginliğin herkese eşit olarak dağıtılması son 12 yıl içinde en büyük hedefimiz oldu" diye konuştu.

"DÜNYADA LİDER SIKINTISI VAR" Eğitim, ulaşım, sağlık, tarım ve diğer tüm alanlarda yapılanların, sonunda insana dokunduğunda anlam ifade ettiğini söyleyen Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "Dünyanın geldiği durum ortada. Dünyada barış, kardeşlik maalesef kayboldu. Neden çünkü insan odaklı yönetim anlayışı yok oldu. Paranın her şey olduğu bir dünya, işte bir sistem Amerika'da çöktü. Avrupa'da devam etti. Kişisel hırslar nedeniyle bölgemizde milyonlarca masum insan hayatını kaybediyor. Birleşmiş Milletler çatısı altında maalesef basiretli, dünya barışını yaşatacak bir liderlik anlayışı yok. Bugün dünyada lider sıkıntısı var. Kişisel hırsları uğruna, Suriye, Mısır, Ukrayna, Irak, Lübnan ve Filistin'de yüzbinlerce insan, küçük masum çocuklar, korunmasız kadınlar hayatını kaybediyor. Bir insanı yaşatmak mı daha önemli yoksa bir süper gücün diğer süper güce 'Ben senden daha güçlüyüm' demesi mi doğru. İşte dünya bu yanlışın içinden çıkmadığı sürece dünya barışı, küresel kardeşlik çok da uzun bir süre alacak.”

“ÇOCUĞU KOLUNDAN TUTUP FIRLATTIM” Konuşmasında öğretmenlerin önemine değinen Yıldırım, sık sık okul anılarından bahsetti. Yıldırm öğretmen olan eşi dolayısıyla öğretmenliği az da olsa bildiğini belirterek yaşadığı bir hikayeyi şu sözlerle anlattı: "Ben üniversite eğitimi görürken evin geçimini eşim üstlendi. Bir gün hasta oldu ve onun yerine derse benim girmemi istedi. Ben de mühendis adayıyım, ilkokul birinci sınıf zaten çok kolay dedim. Derse girdim ama göz gözü görmüyor, birbirlerinin üzerine çıkanlar, sırada zıplayanlar, şaşkına döndüm. Bir iki bağırdım hiç oralı olan yok. Derken sinirlendim birinin kolundan tuttum fırlattım. Bir anda sınıfta bir sessizlik, herkes işin farkına vardı. Sonra çıktım eve geldim. Müdür, 'Hocam sen beyini okula gönderme, dersler boş geçsin' demiş. Öğretmenlik sabır isteyen bir iş. Allah yar ve yardımcınız olsun.”

“GÜNLERCE AĞLADIĞIMI HATIRLIYORUM” Mühendis olmaya karar vermeden önce öğretmen lisesine gitmek istediğini kaydeden Yıldırım, yaşadığı diğer hikayeyi ise şöyle anlattı: “Bir an önce hayata atılmak için öğretmen lisesine gitmek istedim. Sınava girmek için başvuruda bulundum ve ortaokulda bir müdürümüz vardı ondan bir belge almam gerekiyordu. Yanına gittim, kağıdı aldı yırttı attı, 'Öğretmen olmuyorsun hadi git' dedi. Dünyam karardı, bana 'Görmüyor musun beni, öğretmen olmuyorsun' dedi ve benim yolumu değiştirdi. Günlerce ağladığımı hatırlıyorum. Bunu şunun için söylüyorum öğretmen, gelecekteki kararlarınızı vermede büyük önem taşıyor. Beklentilerinizin olduğunu biliyoruz, inşallah imkanlarımız artarken aynı şekilde sizlerin imkanlarını da attırmaya devam edeceğiz. Bu arada, eşimin plan yaptığı uzun bir çizelge vardı, onu da sabaha kadar bana yaptırırdı.” 

CEREN ATMACA - SİNAN YENİÇERİ