Beşiktaş’tan Baskılı Oyun Sonucu Beraberlik

Beşiktaş’tan Baskılı Oyun Sonucu Beraberlik

 

Futbol iki taraflı oynana bir oyundur. Rakiplerin en iyi şekilde mücadele ederek kazanmak için efor sarf ettikleri oyunlardan birisidir. Beşiktaş takımının evinde oynamış olduğu oyun da her iki takımında çok büyük bir istek ve arzu ile oynadıkları kazanmak için muazzam bir çaba sarf ettikleri oyundu. Hem Beşiktaş takımı hem de Trabzon takımı oyunu çirkinleştirmeden, sadece futbol oynamaya çalıştılar. O kadar ki maçta verilen yanlış hakem kararları dahi konuşulmadı. Malum olan şudur ki her maç sonu yenen takım da yenilen takım da hakem konusunda serzenişte bulunurdu. Bu maçın temposu ve kalitesi böyle bir şeye izin vermedi. Ancak sahada kesinlikle daha fazla hak eden bir takım vardı ki o da Beşiktaş takımı idi. Beşiktaş belki de sezonun en iyi maçlarından birisini oynadı. Ama netice alınamayınca, söz konusu olan bu oyun üstünlüğü gelecek için bir umut olmaktan öteye geçemiyor.

Sergen Etkisi

Sergen Yalçın oyunculuğunda ses getirdiği kadar teknik adamlık hayatında da büyük bir ses getireceğe benziyor. Özellikle de Beşiktaş takımının son üç maçına dikkat edildiğinde oyun içindeki değişiklerin ne denli güçlü olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Pek tabi söz konusu olan bu değişimin en büyük mimarı Sergen Yalçın ve ekibidir. Takım son yılların en kötü ve vasat oyununu oynarken artık çok daha iştahlı ve baskılı oynamaya çalışıyor. Son teknik adam Abdullah Avcı'nın teknik analizleri ve yorumlarının aksine Sergen oyunun gol ile kazanılabileceğinin farkında. Bunun içinde oyunun iyi ve kaliteli olmasının yanında skorsuz oyunun bir işe yaramayacağını biliyor. Yine bunun yanında da takıma büyük takımın nasıl oynamaya çalıştığını tekrar hatırlatmaya çalışıyor. Bütün bunları çok kısa sürelerde yapması beklenemez ancak hem yönetimin hem de Beşiktaş taraftarının bu konudaki ümitleri her geçen gün daha da artıyor.

Baskılı Oyunun Sonucu

Beşiktaş takımı şampiyonluk yaşadıkları seneler içinde oyun kalitesi olarak Lavivabet ligin çok yukarısında yer alıyordu. Bunda gerek dönemin teknik kadrosu gerekse de oyuncu grubunun sahip olduğu bireysel kalite etken olarak sayılabilir. Günümüz kadrosu ve teknik heyeti karşılaştırıldığında bazı farklılıklar gözler önündedir. Teknik adamların oyun tarzları ve taraftarlara vermiş oldukları güven benzese de oyuncu grubunun yeteneklerinde maalesef hiçbir benzerlik yok. Beşiktaş takımı şampiyon oldukları senelerdeki oyuncu kalitesinin oldukça altındadır. Bunda pek tabi yapılan yanlış transferlerin etkisi oldukça büyüktür. Sezonun bitmesine az kala takımın bu durumunun farkında olan Sergen Yalçın bu farkın sadece baskılı oyun ile kapatılacağının farkında. Çünkü baskılı oynamayan ve topa sahip olamayan bir takım eğer oyuncuların bireysel kalitesi de çok ön planda değilse kazanmaz. Bu iki kere iki dört eder derecesinde katidir. Bu nedenle de Beşiktaş takımının tek çaresi baskılı oynamaktır. Ancak bu sayede takımın üç puan almasını sağlayabilirler. Pek tabi yapılan bu değerlendirme tüm takımlar için geçerli değil, ligin şampiyonluğa oynayan takımları için geçerlidir.

Yazık Oldu

Kaçırılan fırsatlar, atan ve tutanın çok farklı olduğu iki takım arasında çok konuşulacağa benziyor. Çünkü bir tarafta çok iyi bir golcüsü ve bunun yanında çok kaliteli bir kalecisi olan Trabzon diğer tarafta atanın formsuz olduğu ve tutanın ise bir türlü istenen yükselişi yapamadığı Beşiktaş takımı var. Bu iki takım arasındaki bu fark bile Beşiktaş için son dakikada kaybedilen iki puanın tek açıklaması olabilir. Çünkü maç içinde kaleyi bulan 9 net şutun yedisini çıkaran Uğurcan varken diğer tarafta ise kendi açıklamasında da olduğu gibi iki defa gelen ve bu ikisinde de gol olan bir forvet. Bir takımda atan ve tutanın iyi olması takımı şampiyonluğa dahi götürülebilir. Çünkü şampiyon olan takımların kaleci performanslarına dikkat edildiğinde kalecilerin söz konusu olan bu şampiyonluklarda hep başrol oynadıkları veya çok büyük katkılarının olduğunu görebilirsiniz. Bu şu ana kadar şampiyon olan bütün takımlar için genel geçer olan bir istatistiktir. Aynı durum Beşiktaş takımı için geçerli değil. Çünkü her ne kadar büyük bir takımdan transfer edilse de göstermiş olduğu performans ile takımın maç kaybetmesine neden olan bir kaleciden bahsediyoruz.

Gelecek İçin Ümit Var

Teknik ekip ile yapılan anlaşma bir buçuk yıllık bir anlaşmaydı. Bu da demek oluyor ki seneye Sergen için büyük bir sınav olacak. Beşiktaş takımı her ne kadar oynadığı oyuna rağmen puan alamıyorsa da gelecek için beslenen bazı ümitler var. Söz konusu olan bu ümitleri yeşerten ise kesinlikle Beşiktaş evladı olan Sergen ve ekibidir. Geldiği ilk günden itibaren takım üzerinde ve camiada olumlu bir hava veren teknik adam geleceğin kadrosunu da yavaş yavaş yapmaya çalışıyor. Bu takımda kimin yer alacağını kimin yer almayacağını şimdiden belirlemeye ve bunun sonucunda da seneye tekrar şampiyonluğa oynayabilecek bir takım oluşturma çabası içinde yer alıyor. Taraftarın çok istediği coşkulu oyunu tekrar getiren ve takımı ateşleyen teknik adamın gelecek sene için kimden vazgeçeceği ve kimler ile devam edeceği ise merak konusudur. Bunun için sezon bitene kadar takımdaki bütün oyuncuların performansları tek tek incelenecek ve söz konusu olan bu form grafiklerine göre de teknik adam ve ekip tarafından elenecekler.