Barın tarihçesi

Barın tarihçesi
 

Bar

Barın tarihçesi çok eski olmakla beraber toplumların aslında kültür anlayışını yansıtmaktadır. Özellikle yurt dışında epey bir önem kazanan ve halkların neredeyse tamamının kültürüne dokunan bu işletmeler ülkemize cumhuriyet tarihi ile beraber katılmıştır. Batının eğlence sektöründen örneklendirdiğimiz ve alkol alarak eğlence planlamasının hayata geçirildiği bazen lüks bazen ise izbe mekânlardan oluşan bir furya gibi düşünelim.

Özellikle şehr-i İstanbul’a değinelim. İstanbul’un bar tarihçesine bir göz atmadan önce, Muzaffer Esen’in 1946’da İstanbul Ansiklopedisi’ne yazdıklarına bir göz atalım: “Bar adı altında ilk müessese, 1918 mütarekesinin imzasından ve İstanbul’un İtilaf Devletleri silahlı kuvvetlerinin işgalinden sonra açıldı. İstanbul’un ilk barlarını Rusya’dan kaçıp gelen ve komünist olmayan Rus aydınları ve sanatkârları açtı...” diyebiliriz.  Mesela bir bara alışan başka bir bara gitmez kolay kolay. Hatta o barda her zaman oturduğu sandalyeyi arzular. Hatta hep aynı köşede dans etmeyi istemek gibi naçizane istekleri vardır insanların. Tamamıyla sosyalleşme alanlarına dönen bu mekânlar günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Öyle kolay kolay meze tüketmezler bar sevdalıları örneğin bir leblebi yerler belki içkilerinin yanında ya da soslu mısırla eğlenceye ortak olurlar.

Buraya gelen dostlar bazen eğlenirler, bazen ise tek tabanca takılan bireyler yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşirler. Bazen ise tek tabanca olan dostlarımız günün yorgunluğunu atarken bir başka işkembede oturan dostlar dert üstüne dert katarak yüklerini hafifletirler. Grup olarak gelenler ise elbette bir şey kutluyordur veya hayata dair önemli planlar içine düşmüşlerdir.  

Dedik ya bar deyip geçmemek lazım. Kimi zaman bir hayat arkadaşı kimi zaman en büyük dostu oluveriyor insanın. Özellikle İstanbul’da yaşıyor iseniz gece nöbetçi barlara uğrayın ve her birinde birer içki için. İstanbul’un istiklalinde herhangi bir bara müptela bile olabilirsiniz. Fakat şunu unutmamak gerekir ki bar kültürüne sahip olabilmek ve onun için nelere gark olmanız gerek iyice öğrenmeli ve gerekli görgü kurallarına uymalısınız. İstanbul’daki en iyi barlar arasında yer alan http://barblush.com/ barini sizlere öneririz.

Kaynak: http://ernestsportsbar.com/