Bakan Çelik’ten Bağ-Kur Açıklaması

Bakan Çelik’ten Bağ-Kur Açıklaması
Bu yapılanma çerçevesinde prim borcu olanlar için sunulan bir imkandır.

Önemlidir, çünkü o anlamda geçmişe dönük borçlarını ödemekte zorlanan, prim borcunu ödemekte zorlanan Bağ-Kur’lular için önemli çıkış kapısıdır dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleşen Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağ-Kur borcu olanların emekli olmasıyla ilgili açıklamalarının sorulması üzerine Bakan Çelik, Prim yapılandırılması şuanda gerçekleştiriliyor.

Bu yapılanma çerçevesinde prim borcu olanlar için sunulan bir imkandır o Yoksa farklı durum söz konusu değil.

Prim borcu olup bu borcu ödemekte zorlanan çalışanlarımızın bu imkandan uzun vadeli bir şekilde yararlanmasına dönük Sosyal Güvenlik Kurumu ile Halk Bankası arasındaki bir sözleşmedir.

Önemlidir, çünkü o anlamda geçmişe dönük borçlarını ödemekte zorlanan, prim borcunu ödemekte zorlanan Bağ-Kur’lular için önemli çıkış kapısıdır karşılığını verdi.

Karaman Ermenek’te 8 maden işçisinin yer altında olduğu hatırlatılarak, paylaşılacak yeni bir bilginin olup olmadığı sorusu üzerine Çelik, bu konunun bizzat Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından yürütüldüğünü ve en sağlıklı bilginin oradan alınacağını belirterek, Halen oradaki 8 canımıza ulaşamadığımızı hepimiz biliyoruz.

Koşullar gerek yer altında, gerek yer üstünde çok olumsuz şartlar oluşturuyor ama yoğun bir şekilde hiç ara vermeksizin 24 saat çalışmalar orada sürdürülüyor.

İlgili bakan arkadaşımızın açıklama yapması daha doğru olur ifadelerini kullandı.