Azerbaycan 20 Ocak şehitlerini andı

Azerbaycan 20 Ocak şehitlerini andı
Azerbaycan’da 20 Ocak Katliamı kurbanları ülke çapında düzenlenen törenlerle anıldı. Sabah erken saatlerden başlayan anma törenlerine Azerbaycan’ın bir çok yerinden gelen vatandaşlar katıldı. Şehitlik ziyareti için Bakü ve Azerbaycan'ın çeşitli bölgelerinden gelenler, şehitlik önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Azerbaycan bayrakları taşıyan vatandaşlar, mezarlıklara kırmızı karanfiller bıraktı. Saat 12.00'de Azerbaycan için canını veren bütün şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Hazar Denizi kıyısındaki gemiler, metro trenleri, trenler ve otobüsler siren ve kornalar ile şehitleri anarken, askeri kışlalarda, devlet dairelerinde bayraklar yarıya indirildi.  

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, hükümet yetkilileri, milletvekilleri ve diplomatlar ise sabah saatlerinde Şehitler Hiyabanı’na gelerek 20 Ocak faciasının kurbanlarının mezarlarını ziyaret edip, şehitlik anıtına çelenk bıraktı. Azerbaycan’ın birçok bölgesinden Bakü’ye gelen vatandaşlar da 20 Ocak’ta hayatlarını kaybeden kahramanların bulunduğu Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret etti.  Yoğun katılım nedeniyle şehitliğe çıkan bütün sokaklar saat 18.00’e kadar (TSİ 16.00) ulaşıma kapatıldı. Dünya kamuoyunun dikkatini çekmek için de Azerbaycan’ın yabancı ülkelerdeki büyükelçilikleri, diplomatik temsilcilikleri ve Azerbaycan toplulukları tarafından anma törenleri yapıldı.

 Faciaya tanık olan Selman Aliyev açıklamasında ”Bu olaylardan 25 yıl geçmesine bakmayarak halkımız şehitlerimizin hatırasını her yıl anmaya geliyor. Bu şehitlerimiz özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için şehit oldular. Kadir bilen halkımız onları hatıralarında ebedi olarak yaşatacak. Bugün ülkenin her bir tarafından vatandaşlarımız şehitlerimizi anmaya geliyor. Allah şehitlerimize rahmet eylesin” diye konuştu.  

20 Ocak katliamında abisini kaybeden Besire Aliyeva ise,”Allah şehitlerimizin babalarına, annelerine, kardeşlerine sabır versin. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Olaylarda abim hayatını kaybetti. Abimi geceleri rüyalarımda görüyorum. Her yıl kardeşimin mezarı başına gelerek anıyorum. Allah büyün şehitlerimizi rahmet eylesin” diye konuştu.   Azerbaycan’da 20 Ocak 1990 günü Sovyet ordusu bağımsızlık mücadelesi veren Azerbaycan’ı işgal etmişti. 66 bin kişilik ordu ile Azerbaycan toprağına giren Rus tankları, silahsız ve savunmasız Azerbaycan Türk’ünü ezmiş, ateşe vermiş, çoluk çocuk demeden 144 ‘ünü şehit etmişti. İşgalde 800 kadar insan yaralanırken bine yakın insan da tutuklanmıştı.