Atatürkçü Düşünce Derneği Bursu

Atatürkçü Düşünce Derneği Bursu

Rota olarak Atatürk İlke ve İnkılapları yolundan giden derneğimiz, maddi açıdan zorluk çeken öğrencilere de burs vermektedir. Bu sayede okumakta güçlük çeken öğrencilermiz, dernek bünyesi altında düzenli olarak burs alır. Bu burs, orta ve yüksek öğrenim öğrencileri için uygundur ve başvurucu sonucu verilmektedir. Burs miktarı, bir öğrencinin asgari düzeyde ihtiyacını karşılayacak şekilde berlilenir ve bu sayede öğrencilerimiz, okudukları sırada ek bir kaynağa sahip olabilirler. Atatürkçü Düşünce Derneği burs hakkında daha detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 

    1. Bursu

 

Atatürkçü Düşünce Derneği, bağışa açık bir dernektir. Alınan bu bağışlar, hem derneğin çalışamaları için hem de genel giderler için kullanılmaktadır. Yapılan bağışların tutarına göre arta kalan tutar da ADD bursu olarak öğrencilere dağıtılır. Bu nedenle derneğimize ne kadar çok bağış yapılırsa o kadar çok öğrenci burs imkanından faydalanabilir. Atatürkçü Düşünce Dernği burs alabilmek için öncelikle internet üzerinden ulaşabileceğiniz başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formda; kişisel, ailevi, çevresel ve eğitim bilgilerinizle ilgili sorular vardır. Soruların sorulmasındaki amaç hem sizi daha yakından tanımak hem de bursa olan ihtiyacınızı görmeyi istemektir. Eğer gerekli kriterlere sahipseniz siz de ADD bursu alabilirsiniz.

 

Eğer bu burstan faydalanmak istiyorsanız yukarıda dediğimiz üzere formu doldurmanız gerekiyor. Formu doldurduysanız elden başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kişisel olarak yapılan başvurular, kişinin bulunduğu ildeki herhangi bir dernek şubesine ya da genel merkezine yapılabilir. Eğer  okulun bulunduğu alanda dernek şubesi bulunmuyorsa o halde en yakın şubeye başvuruda bulunabilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi başvuruyu kendi ellerinizle yapmak zorundasınız.

 

Başvurunuzu yaptıktan sonra Şube Yönetim Kurulu toplanır ve burs alacak kişi sayısı ile burs miktarını belirler. Böylece kaç öğrencinin kaç Türk lirası değerinde burs alacağı kararlaştırılır. Bu tutar, 100 Türk lirasının üzerinde alt limite sahiptir. Eğer siz de ADD bursu kazandıysanız yapmanız gereken şubeye uğrayarak gerekli bilgileri teyit etmektir. Bunun için şubeye başvurabilirsiniz.

 

Eğer olur da bursunuz kesilirse, bunun nedeni aşağıdaki durumlardan birisidir.

 

Dernek etkinliklerine ve çalışmalarına mazeret belirtmeden katkı ve katılım sağlamayanlar,

Derneği kuruluş gayesine ve tüzük maddelerine aykırı davrananlar,

Atatürk ilke ve inkılaplarına uygun davranışlarda bulunmayanlar,

Başvuru formuna gerçek dışı bilgilendirmede bulunanlar,

Devam ettiği yıl içerisinde sınıfta kalanlar,

Okuduğu okuldan mezun olanlar,

Burs bağlandıktan sonra başka bir işte sigortalı olarak çalışanlar

 

burs hizetinden faydalanamaz ve varsa bursları kesilir.

 

    1. Burs

 

Eğer ADD burs almak istiyorsanız gerekli belgeler aşağıdadır.

 

1 adet vesikalık fotoğraf

Okula ilişkin öğrenci belgesi

Aile mali gelirini gösteren belge (maaş bordrosu, fatura vs)

Yurtta barınanlar için yurt belgesi ve kirada kalanları için kira kontrat fotokopisi

 

Yukarıda gerekli olan belgelerle birlikte başvuruları elden yapmak zorundasınız. Bireysel ve elden yapılmayan başvurular değerlendirilmeye alınmaz.

 

ADD burs almak için öğrenci olmanız gerekmektedir. Bu sayede derneğe gelen bağışların bir kısmı giderlere harcanır ve bir kısmı da ihtiyacı olan öğrencilere bağışlanır. Bu sayede Atatürk’ün ülkemizi emanet ettiği yeni nesli maddi sıkıntılardan kurtamayı hedeflemekteyiz. Zor günlerden geçtiğimiz bu yıllarda maalesef hayat koşulları zorlaştı ve zamlar ardı arkasına gelmekte. Haliyle öğrenciler de maddi açıdan kendilerini zor durumda hissetmektedir. Bu hissiyatı ortadan kaldırıp öğrencilerin her daim arkadalarında olduğumuzu bildirmek istiyoruz.

 

Eğer ADD burs için bağışta bulunmak istiyorsanız hesap numalarına ulaşarak bağışta bulunabilirsiniz. Bu sayede teşekkür belgesi ve plaket gibi teşekkür objelerini hatıra olarak saklayabilirsiniz. Aynı zamanda geleceğimiz olan öğrencilerin maddi durumlarına bir nebze de olsa yardımcı olmuş olursunuz.

 

Bağışlarınızı; ATM’lerden, Havale/EFT yoluyla, makbuz karşılığı, gayrimenkul olarak ya da kitap ve sanat eseri telif hakkı olarak bağışlayabilirsiniz. Bu sayede hem derneğimizin ayakta kalmasını hem de öğrencilerin ADD burs hakkında sahip olmasını sağlamış olursunuz. Atatürk ilke ve devrimlerine sadık olan Atatürkçü Düşünce Derneği burs, çocuklarımız için bir nebze de olsa yardım amaçlıdır. Bu yardım sayesinde öğrencilerimiz kırtasiye ihtiyaçlarını ve yol masraflarını karşılayabilirler. ADD burs almak için başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgelerle elden başvurmanız yeterlidir.

 

KAYNAK: https://www.ogrencikredi.com/add-bursu/