ASELSAN Mühendisleri Tarafından Bomba İmha Robotu Üretildi.

ASELSAN Mühendisleri Tarafından Bomba İmha Robotu Üretildi.
 Gerek bomba imha ekiplerinin güvenliğini sağlamak gerekse şehirlerin korunmasında son teknolojiden yararlanmak için kullanılmaya başlanan yeni nesil bomba imha robotları, yurt genelindeki birçok kentte kullanılıyor.

Şüpheli paket ihbarlarında kullanılan robotlar, bomba imha uzmanlarının da güvenliğinin sağlanmasına katkı sağlıyor.

ASELSAN MÜHENDİSLERİ ÜRETTİ

ASELSAN mühendisleri tarafından üretilen "Kaplan İnsansız Kara Aracı", yüksek hareket kabiliyetine sahip. Kontrol konsoluyla uzaktan komuta edilebilen son teknoloji ile donatılan robot, yeni nesil ürün olma özelliği taşıyor. Uluslararası çalışabilirlik standartlarına uygun esnek mimarisi sayesinde, araçlara yeni görev senaryoları ve faydalı yükler kolaylıkla entegre edilebiliyor.ÇOKLU GÖREV KABİLİYETİ

Kaplan, modüler yapısı sayesinde görev gereksinimlerine göre farklı faydalı yükler ile kolaylıkla donatılarak, keşif gözetleme, toprağa gömülü mayın veya uzaktan komutalı patlayıcıları tespit ve imha etme, elektronik harp gibi birçok görevde de kullanılabiliyor.

ABD'DE ÖZEL EĞİTİM ALDILAR


Özel kıyafetlerini giyen ekipler aldıkları tedbirlerin ardından KBRN özelliği bulunan patlayıcıya müdahale ediyor. ABD'de de eğitim alan bu uzmanlar, yurt genelindeki bazı illerde de görev yapmaya başladı.