Asansör faciasında sanıklar birbirlerini suçladı

Asansör faciasında sanıklar birbirlerini suçladı

Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin davada sanıklar bir birlerini suçladı. Duruşmada, sanık avukatlarının sık sık birbirleriyle tartışmaları gerginliğe neden oldu.

Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen stadının yerine inşa edilen rezidans inşaatında yaşanan asansör faciasına ilişkin 3’ü tutuklu 25 sanığın ''taksirle ölüme sebebiyet vermek''ten 22,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Murat Aytimur, Turgay Dalkılıç ve Önder Türksoy hava şartları nedeniyle salonda hazır edilemedi. Tutuklu sanıklara Metris Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanıldı. Duruşmada 21 tutuksuz sanık ve taraf avukatları da hazır bulundu.

TARTIŞMALAR İKİ KEZ ARA GETİRDİ

Duruşmada söz alan sanıklar birbirlerini suçladı. Sık sık sanık avukatları arasında sözlü tartışma yaşanınca mahkeme heyeti duruşmaya iki kez ara verdi. Duruşmaya SEGBİS sistemi ile bağlanan tutuklu sanıklardan proje müdürü Murat Aytimur, diğer sanıklara ve avukatlara tepki gösterdi. Aytimur, “ Her iki cümleden biri Murat Aytimur. Ben bu inşaatı tek başıma mı yaptım? Süpermen miyim ben? Benim yetkim sınırlıydı. Ben duruşma salonunda yokum diye herkes benim üzerime geliyor. Beş buçuk aydır tutukluyum. Platformun yükseltildiğinden haberim yoktu. Neredeyse platformu da benim yükselttiğimi söyleyecekler” dedi.

“BURAYI OTOBÜSE ÇEVİRDİNİZ”

Sanık avukatları arasındaki tartışmalar durulmayınca salonda uzun süre gerginlik yaşandı. Bir avukat sözü kesilince diğer meslektaşlarına “Burası otobüs değil” diye seslendi. Bunun üzerine kadın sanık avukatlarından biri “Burayı otobüse çeviren sizsiniz” yanıtını verdi. Avukatlar bir türlü anlaşamayınca birbirlerini hakime şikayet ederek “ Meslektaşımı uyarır mısınız” sözleri, izleyiciler arasında gülüşmelere neden oldu.

Yaklaşık 9 saat süren duruşmada 3 sanığın ifadesi alındı. Sanıklar haklarındaki suçlamaları reddederken tutuklu sanıklarda tahliyelerini talep etti.

“OY ÇOKLUĞU İLE TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ”

Mahkeme heyeti sanıkların sorgularının tamamlanamaması sebebiyle oy çokluğuyla tahliye taleplerini reddederek duruşmayı erteledi.
Üye hakim Murat Özadenç, tutuklu sanıklara isnat edilen eylemin niteliği ve tutuklu kaldıkları süre dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamına ilişkin ara karara muhalefet şerhi koydu.

İDDİANAMEDEN

Cumhuriyet savcısı Erdal Bağcı tarafından hazırlanan 31 sayfalık iddianamede 3’ü tutuklu 25 sanık hakkında ''taksirle 10 kişinin ölümüne sebebiyet vermek'' suçundan 2,5 yıldan 22,5'ar yıla kadar hapis cezası istenirken, aralarında iş adamı Aziz Torun’un da bulunduğu 9 kişi hakkında ise takipsizlik kararı verildi. 

BAŞAK AKBULUT