Aralık ayı ev fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye haberimizden ulaşın

Aralık ayı ev fiyatları ile ilgili detaylı bilgiye haberimizden ulaşın

Gayrimenkul sektörü ve özellikle konut fiyatları ülkemiz nezdinde her daim ön planda olan ekonomik göstergeler arasında yer almaktadır. Özellikle gayrimenkul sektöründe tüketici davranışlarının bu sektörden yatırım yapma üzerine olduğu da göz önünde bulundurulduğunda yıllar boyunca çalışan tüketiciler birikimlerini değerlendirme yolu olarak konut ve gayrimenkul satın alarak kira getirisinden faydalanma yoluna gitmektedirler. Tabi ki önce kendi evlerini de edindikten sonra.

 

Bu nedenle, elinde belli bir birikimi olan herkesin yakından ilgilendiği bir sektör haline gelen gayrimenkul sektörü, özellikle son zamanlardaki teknolojik gelişmeler sayesinde lüks konutların da çoğalması ile birlikte eski evlerini yenilemek isteyenlerin de yakından ilgilendiği bir ekonomik alan halini almıştır.

 

Teknolojik gelişmeden bahsetmişken mobil teknolojilerde meydana gelen gelişmeler sayesinde de artık alacağımız ürün her ne olursa olsun her an yanımızda olan cep telefonlarımız sayesinde bu ürüne ilişkin fiyat araştırmalarını kolay bir şekilde yapabiliyoruz.

 

İnternet üzerinden fiyatını araştırdığımız ürünler arasına son dönemde gayrimenkul sektöründeki ürünler de girmeyi başarmıştır. Evlerin, tarlaların, dükkanların fiyatlarına artık bu iş için özel olarak kurulmuş ilan platformları üzerinden bakıyoruz. Artık hiç kimse eskisi gibi sokak sokak gezerek ev aramıyor. Gayrimenkulü satacak olan da kendine gayrimenkul alacak olan da bu işlemini internet üzerinden yapmaktadır.

 

Hal böyle olunca bu alanda birbirinden farklı internet siteleri hizmet vermeye başlamıştır. Bu nedenle tüketicinin de gayrimenkul araması yaparken en çok zorlandığı nokta, hangi sitede uygun fiyat ile ev olduğunu bulmaktır. Bunun için de tüm popüler ilan platformlarında tek tek araştırma yapmak gerekmekte ve bu süreçte zaten tüm birikimini bağlayacağı gayrimenkulün doğru bir karar olup olmadığı gibi hususlarla strese kapılan alıcının sürekli internet siteleri arasında gezinmesi ile daha da fazla stres kazanmasına sebebiyet verilmektedir.

 

Bütün bu sorunların çözen yeni bir internet platformu kuruldu: Flatfy . Flatfy, ülkemiz çapında emlak ve gayrimenkul ilanı verilen tüm popüler internet platformlarındaki gayrimenkul ilanlarının tek bir sayfada gösterildiği bir altyapıya sahiptir. Kullanıcı dostu ara yüzü ve kolay arama yapılabilmesine olanak tanıması gibi özellikleri sayesinde Flatfy ile emlak araması yapmak artık çok kolay.

 

Flatfy tarafından kullanıcılara sunulan bir diğer hizmet ise tüm ilan platformlarından aldığı ilanların toplandığı veri tabanı üzerindeki ilanların ortalamasının alınarak Türkiye’nin en büyük 10 şehrindeki ortalama satılık daire fiyatlarını aylık olarak yayınladığı raporlardır. Ülkemizin en büyük 10 şehrinin ortalama satılık daire fiyatlarının yayınlandığı raporların sonuncusu olan Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin rapor geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

 

Şimdi, dilerseniz haberimizin konusu da olan bu raporun içeriğine hep birlikte bir göz atalım.

 

  • Aralık ayı daire büyüklüğüne göre ortalama satılık daire fiyatları raporu

 

Flatfy tarafından yayınlanan raporlardan ilki yukarıda yer alan daire büyüklüklerine göre ortalama satılık daire fiyatlarının gösterildiği yukarıdaki rapordur. Raporda yer alan 1 room ifadesi 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarını, 2 rooms ifadesi ise 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin bilgileri göstermektedir. Diğer büyüklüklerde de 3 rooms 3+1 dairelerin ve 4 rooms ise 4+1 dairelerin yanında bulundukları şehirlerdeki ortalama satılık daire fiyatlarını göstermektedir.

 

Rapora birlikte bir göz attığımızda 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en ucuz büyükşehrimiz Gaziantep, 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en ucuz büyükşehrimiz Kayseri, 3+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en ucuz büyükşehrimiz Ankara ve 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında ise en ucuz büyükşehrimizin ise Konya olduğu raporda görülmektedir.

 

Bu bağlamda; 1+1 ortalama satılık daire fiyatları dışında diğer büyüklükteki dairelerde en ucuz ortalama satılık daire fiyatlarının tamamının İç Anadolu bölgesinde olması ülkemizin en ucuz satılık daire fiyatlarına sahip bölgesinin İç Anadolu Bölgesi olduğunu göstermektedir. Bunun yanında Kayseri şehrinde daire ebatları büyüdükçe daire fiyatının da çoğaldığı görülmektedir. Diğer İç Anadolu şehirleri olan Ankara ve Konya’da ise böyle bir durumun ortaya çıkmaması bir yana Ankara şehrindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatlarının 2+1 ortalama satılık daire fiyatlarından yüksek olduğunu görebiliyoruz.

 

Bu durum, Kayseri şehrindeki ev ve barınma alışkanlıklarının Ankara ve Konya şehirlerine nazaran daha farklı olduğunu göstermektedir. Kayseri şehrinde özellikle 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarının diğer daire fiyatlarına nazaran oldukça yüksek olması ve tüm büyükşehirler içerisinde de en pahalı 4’üncü büyükşehir olması Kayseri şehrindeki insanların genel olarak 4+1 büyüklüğündeki evlerde oturduğunu ortaya koymaktadır.

 

  • Aralık ayı karşılaştırmalı daire fiyatları raporu

 

Flatfy tarafından yayınlanan bir diğer rapor ise Aralık ayı ile ondan bir önceki ay olan Kasım ayının karşılaştırmalı olarak gösterildiği Aralık ayı karşılaştırmalı daire fiyatlarının belirtildiği yukarıda yer alan rapordur. Bu raporda belirtilen turuncu sütunlar Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarını gösterirken diğer renkteki sütunlar ise bir önceki ay olan Kasım ayına ilişkin fiyatları belirtmektedir.

 

Rapora göz attığımızda Aralık ayında en pahalı ortalama satılık daire fiyatlarına sahip olan büyükşehirlerimizin sırasıyla İstanbul ve İzmir olduğunu görmekteyiz. İstanbul şehrindeki fiyat artışının İzmir şehrine göre daha fazla olduğu da göze çarpan bir başka husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun ortaya çıkmasında son zamanlarda İstanbul’da ülkemizin en büyük yatırımlarından biri olan yeni havalimanın açılması ve bu yönüyle eskiden İstanbul’un uzak kesimlerinden olan Çatalca gibi yerlerdeki daire fiyatlarında meydana gelen fiyat artışlarının neden olduğu söylenebilir.

 

Bunun yanında en pahalı ortalama satılık daire fiyatlarına sahip 3’üncü büyükşehrimiz ise Antalya şehridir. Antalya’daki Kasım ayından Aralık ayına ortalama satılık dairelerdeki fiyat artışları da İstanbul seviyesinde olmuştur. Bununla birlikte bu fiyat artışlarının yine de İzmir şehrindeki ortalama satılık daire fiyatları seviyesine yetişilmediği görülmektedir. Antalya satılık daire fiyatları kış ayı olan Aralık ayında dahi ciddi bir artış göstermiştir. Bu durumun yaz aylarında Antalya’ya olan yoğun talepten çekinen yatırımcının kış aylarında ihtiyaten Antalya’dan daire satın almasının yol açtığı söylenebilir.

 

İstanbul ortalama satılık daire fiyatı seviyesinin 350.000 TL’ye yaklaştığının görüldüğü raporda 300.000 TL seviyesini geçen büyükşehir sayısı sadece İstanbul ve İzmir şehirlerindeki fiyatlar dolayısıyla iki seviyesinde kalmıştır.

 

 

  • Flatfy nedir?

 

Flatfy, en kısa tabir ile bir arama motorudur. Ülkemizin en popüler emlak ilan platformlarındaki tüm ev ilanlarını aradığınız kriterlere göre bulan ve bu ilanların tamamını tek bir sayfada kullanıcısına sunan bir arama emlak arama motoru olan Flatfy ile örnek olarak Arnavutköy satılık daire araması yapmak için aradığınız emlak tipini satılık daire ve aradığını şehri Arnavutköy olarak belirlemeniz yeterlidir. Tek tık ile ülkemizin tüm popüler emlak ilan platformlarında yer alan Arnavutköy satılık daire ilanları doğrudan tek bir sayfada kullanıcıya gösterilmektedir.

 

Bunun yanında, Flatfy ile emlak araması dünyanın 30 farklı ülkesinde de aynı mantıkla yapılabilmektedir. Bu yönüyle uluslararası düzeyde işlem yapmak olan Flatfy’ın en önemli özelliği ise sade ara yüzü ve kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Diğer emlak ilan platformlarındaki gibi fazla ayrıntı ve kritere başvurmadan kolay bir şekilde aramanızı yaptıktan sonra çıkan sayfadaki ilanlar arasında daha ayrıntılı bir arama yapmak isterseniz aramanızı sonrasında detaylandırmanız da mümkün olabilmektedir.

 

Flatfy ile keyifli daire araması yapın.