Antalya'da 27 bin lisanslı sporcu var

Antalya'da 27 bin lisanslı sporcu var

Toplantının açılış konuşmasını yapan Antalya Triatlon Spor Kulübü Başkanı işadamı Recai Kırmızıtaş, sporcu sağlığı, sporcu, aile, teknik kadro, yönetim, taraftar, medya ilişkileri, sporcu hedefleri ve olimpiyatların tartışılacağı bu toplantıda sorunları masaya yatıracaklarını ve çözümlerini tartışacaklarını söyledi. Kırmızıtaş, 2012 sezonu ile başladıkları lig mücadelesinde altyapıya önem verdiklerini de belirterek, sporcu sayısının 52'ye yükseldiğini söyledi.

Kulüp üyeleri, sporcular ve aileleri ile spor öğretmen ve antrenörlerle federasyon yöneticilerinin de katıldığı toplantıda konuşan Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, çok doğru bir yolda, olimpiyatları hedef alarak yürüdüklerini belirterek, "Düne kadar Avrupa'da yarış bitiremeyen sporcularımız, şimdi onlarla başabaş yarışıyor'' dedi.

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Eğitim Uzmanı Hami Dorul da yaptığı konuşmasında eğitim çağındaki çocuklar için sporun da bir eğitim olduğunu söyledi. Spor yapan çocukların derslerinden geri kalmadığını, tam dersi daha zeki ve başarılı olduklarını söyleyen Dorul, Antalya'da 450 bin öğrenciden 27 bininin sporcu lisansına sahip olduğunu, bu sayıyı daha da artırmak istediklerini dile getirdi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şubesi Müdürü İzzet Tekeli, spor kulüplerinin zor şartlar içinde başarıya koştuklarını belirterek, ''Kulüpler hala Dernekler Yasasına göre yönetiliyor. Kulüpler Yasası, bir Spor Yasası yok. Spor okullarımız bile yeterli değil'' dedi. Başarıyı yakalamak için kulüplere maddi destek sağlanmasını istedi.

Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, çok başarılı sonuçlan alan Antalya Triatlon Kulübü sporcularını kutlayarak, federasyon olarak başarılı kulüplere bütçeleri oranında destek verdiklerini, ancak bunun yeterli olmadığını anlattı. Güneş, 2020 olimpiyatlarını hedeflediklerini de belirterek, Triatlon Sporunu İtalyan Teknik Direktör Andrea Gabba ile daha da ileriye götürdüklerini söyledi.

Toplantıda Kulüp Genel Sekreteri Erdoğan Kahya'nın Antalya Triatlon Kulübünü tanıtan sunumunun ardından, Antalya Araştırma ve Uygulama Hastanesi Spor Hekimlerinden Dr. Ayşen Türk, ''Sporcu Sağlığı ve sakatlıklar'' konusunda bir sunum yaptı. Dr. Türk, hastanenin sporcu sağlığı konusunda yeterli donanıma kavuştuğunu belirterek, ''Teşhis ve tedavide diğer hastanelere göre daha ilerideyiz'' dedi.

Milli Takımlar Antrenörü Mert Onaran, halen Alanya'da kampta bulunan Milli Takım çalışmaları yanında Türkiye ve Dünyada giderek yaygınlaşan triatlon sporu ile ilgili bilgi verdi.

Antalya Triatlon Kulübü Antrenörü Zülfü Karabulut da, kulüp sporcularını tanıtarak ileriye dönük plan ve projelerini anlatı, sporcu velilerinden isteklerini sıraladı.

Türkiye Triatlon Federasyonu Teknik Genel Koordinatörü Alp Işkın, federasyon olarak bu sezon uygulamada yapılan bazı değişikliklerden ve kulüplerin durumlarından söz etti. Işkın, 2020 olimpiyatlarını kendilerine hedef seçtiklerini de belirterek, bu konuda yaptıkları çalışmaları anlattı.