16.3 C
Konya
Perşembe, Nisan 18, 2024

Ali Yerlikaya Kimdir Nerelidir?

Yeni Bakanlar Kurulu resmen açıklandı. Bakanlar Kurulu listesinde adı açıklanan Ali Yerlikaya kimdir? Eski İstanbul Valisi Ali Yerlikaya hangi bakan oldu? Yeni bakan Ali Yerlikaya ilk nereden çıktı? İşte Yerlikaya hakkında merak edilen her şey…

Ali Yerlikaya kimdir? Aslında İstanbul Valisi olarak yakından tanıdığımız isimdi. Ancak yeni bakan olunca Yerlikaya hakkında daha fazla bilgi istendi. Yeni Bakan Ali Yerlikaya ve onu soranların menşei neresi…

Ali Yerlikaya bürokrat Konya’nın Ereğli ilçesinde doğup büyümüş ve ailesiyle birlikte Ereğli’de yaşamıştır. Yeni bakan Yassıkaya Ereğli Köyü’nde doğdu; 11 Ekim’de hayata başladı Ereğli’de dünyaya gözlerini açan Yerlikaya, yaşamını burada sınırlamayarak adını tüm yurtta duyurdu.
Ali Yerlikaya, üniversite sınavlarını kazanana kadar ailesiyle birlikte Konya’da yaşadı. Ancak üniversite giriş sınavlarını geçtikten sonra İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandı. Üniversite eğitimi sırasında İstanbul’da yaşayan Yerlikaya, 1989 yılında bölümden mezun oldu.

Ali Yerlikaya ve Hatice Nur Yerlikaya
Ali Yerlikaya’nın eşi kimdir?

Ali Yerlikaya’nın eşi Hatice Nur Yerlikaya. Hatice Nur Yerlikaya, mesleği Bilim Programcısıdır. Yerlikaya, TÜBİTAK’ta çalıştı Hatice Nur Yerlikaya ve Ali Yerlikaya’nın 4 çocuğu var. Ali Yerlikaya, eşiyle sık sık etkinliklere katılıyor.
Ali Yerlikaya Mezunu Ne Diyor?
Ali Yerlikaya hangi köylüdendir? Bu soruyu cevaplarken yeni bakanın Ereğli’ye bağlı Yassıkaya Köyü’nde doğduğunu anlattık. Yerlikaya, ilk ve orta öğrenimini doğduğu Yassıkaya Köyü’nde tamamladı. Lise eğitimine Konya’da devam eden Yerlikaya, üniversite sınavlarını kazanarak hayatında yeni bir dönüm noktası oldu.
Bir dönem İstanbul Valiliği yapan ve şu anda Bakanlar Kurulu’nda İçişleri Bakanı olarak görev yapan Yerlikaya, İstanbul Üniversitesi’ni kazandı. Kamu Yönetimi Bölümü’ne atandı. Üniversite eğitimi sırasında aktif olarak siyasetle ilgilenmeye başladı. 1989 yılında Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Yerlikaya, 1990 yılında siyasete atıldı.

Adı Ali Yerlikaya.

Ali Yerlikaya Nerelerde Çalıştı?
Ali Yerlikaya, siyasi hayata kaymakam olarak girdi. 1990 yılı başlarında kaymakam adayı olarak göreve başlayan Yerlikaya, çeşitli ilçelerde kaymakamlık görevlerini üstlendi. 1993 yılında Kaymakam olarak atandı. Ali Yerlikaya’nın kaymakam olduğu yerler arasında; Felahiye, Erzin, Derebucak, Hilvan ve Sarıkaya var. İlk kaymakamlık görevine atandığı Ali Yerlikaya Felahiye’dir.
2003 yılına kadar kaymakam olarak görev yapan Yerlikaya, 29 Mayıs 2003 tarihinde hukuk müşaviri olarak atandı. İçişleri Bakanlığı eski Hukuk Müşaviri Ali Yerlikaya bu görevi 1 yıl süreyle yürüttü.
Yerlikaya, 2004 yılında Sağlık Bakanlığı’ndaki görevine devam etti. 9 Şubat 2004 tarihinde Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü görevine atandı.
2007 yılında kariyerinde önemli bir adım atan Ali Yerlikaya, valilik görevini devraldı. Şırnak, Ali Yerlikaya’nın vali olarak yönetiminde birinci sırada yer alıyor. 13 Aralık 2007 – 17 Mayıs 2010 tarihleri ​​arasında Şırnak Valiliği yapan Yerlikaya, 2010 yılından sonra görevine Ağrı’da devam etti.
Ali Yerlikaya, 23 Mayıs 2010-9 Ağustos 2012 tarihleri ​​arasında Ağrı Valisi olarak görev yaptı. 17 Ağustos 2012’de Yerlikaya misyonu Batı’ya taşındı. Tekirdağ valisi olarak göreve başlayan Yerlikaya, 3 Mart 2015 tarihine kadar burada vali olarak görev yaptı.
5 Mart 2015’te Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, 3 Eylül 2018’e kadar Gaziantep’te kaldı.
Ali Yerlikaya’ın en bilinen yeri İstanbul’dur. Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı 26 Ekim 2018 tarihinde yayınlandı. Bu kararın yayımlanmasıyla birlikte Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya İstanbul Valisi olarak atanarak İstanbul’a geldi. 4 Haziran 2023 tarihinde İstanbul Valiliği görevinden istifa ederek görevini Davut Gül’e devretti. Eski İstanbul Valisi Yerlikaya şimdi Bakanlar Kurulu’nda görev yapıyor.
Yeni Misyon Ali Yerlikaya
Ali Yerlikaya’nın yanıtını, yeni İçişleri Bakanı kim diye soranlara yeni Bakanlar Kurulu listesi ortaya koyarken veriyoruz. Ali Yerlikaya, cumhurbaşkanlığı seçiminin açıklanmasının ardından 4 Haziran 2023’te Türkiye İçişleri Bakanı oldu. Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan görevi devralan Yerlikaya, bugün İçişleri Bakanı olarak görevine devam ediyor.

Benzer Haberler

Sosyal Medya

10,211BeğenenlerBeğen
3,912TakipçilerTakip Et
1,251AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Son Haberler