Akşehirde yeni fakülte binası hizmete açıldı

Akşehirde yeni fakülte binası hizmete açıldı
 Fakülte binası bahçesinde yapılan törene; Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. H. Serdar Öğe, ilçe protokolü, hayırsever iş adamı Mehmet Kıyıcı, kamu kurum müdür ve amirleri, davetliler ve öğrenciler katıldı. Tören; Akşehir Belediyesi Mehter Grubu’nun gösterisi ile başladı. Fakülte binasının yapımına katkı sağlayan Akşehirli hayırsever işadamı Mehmet Kıyıcı bir hayalini gerçekleştirdiğini belirterek “Akşehir’de kazandıklarımla Akşehir topraklarına vermenin fırsatını ve mutluluğunu yaşıyorum. İnşallah önümüzdeki yıllarda Allah’ım bana sağlık verirse fakülteye bir de yurt yaptıracağım" dedi. Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. H. Serdar Öğe ise, 2013 yılında eğitim öğretime başlayan Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin yeni hizmet binası hakkında katılımcılara bilgi vererek hayırsever iş adamı Mehmet Kıyıcı’ya teşekkür etti.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da, “Eğitim alanında koyulan her bir tuğla, güzel ülkemizin geleceğini yapılandırmaktadır. O nedenle de, üniversitelerimiz ve siz değerli gençlerimiz, gelecek adına bizlerin umudusunuz. Akşehir Belediyesi olarak üniversite öğrencilerimize barınma noktasında katkı sağlayarak şehrimize eğitim alamaya gelen öğrencilerimize otellerde ve belediyemize ait misafirhanelerde konaklama imkanı sağlıyoruz. Önümüzdeki yıl İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin maliye bölümüne öğrenci alınmaya başlanması, Sağlık Yüksek Okulumuza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümü açılması ve bu okulun Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüşme imkanına kavuşması ve daha da önemlisi Rektörümüzün Akşehir’imize Mimarlık ve Mühendislik fakültesi açması için verdiği sözle Akşehir’e bir üniversite açılması noktasında önemli bir mesafe kaydedildi” diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise, “Akşehir’in ihtiyaçlarını konuşurken, tartışırken teknik eleman ihtiyacı ön plana çıktı. Belediye Başkanımız ısrarla ‘hocam bir bölüm açalım, bir fakülte açalım, işte var olan sağlık hizmetleri yüksekokulunu fakülteye dönüştürelim’ derken dedim, ‘başkanım bütün gücünüzü ona harcamayın o zaten cepte hazır, bir başka fakülte açalım.’ Tabii bu fakülte ne olabilir? Konya’dan sonra, Ereğli’den sonra, sanayisi en gelişmiş ilçelerden birisi Akşehir. O zaman sanayiye dönük, gelişmeye dönük bir fakülte, mühendislik ve mimarlık fakültesi olabilir. Biz inşallah bu dosyayla ilgili hazırlıklara başladık. Başkanımız bütün alt yapıyla ilgili verileri bize teslim etti. Biz YÖK’e uygun formatta dosyamıza hazırlayıp senatomuzdan geçirip sunacağız inşallah, belki o senatoyu da burada yaparız” dedi
Törende son olarak konuşan Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, “Nasreddin Hocamız Akşehir’de yaşadı, Akşehir’den bütün dünyaya mesajlarını verdi. Nasreddin Hoca adına bir üniversitenin kurulmamış olması önemli bir eksikliktir. İnşallah Selçuk Üniversitesi bu eksikliği tamamlayacaktır. Çünkü Selçuk Üniversitesi Türkiye’nin en köklü üniversitelerden birisidir. Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi gibi Anadolu’nun belirli merkezlerinde olan o köklü üniversiteler, yeni üniversiteler doğurdu. Pek çok üniversitenin öncesi bu eski üniversitelerdir. Onun için de Selçuk Üniversitesi inşallah Akşehir’de de geleceğe dönük böyle bir başlangıcı sağlayacaktır. Akşehir evet bir ilçe ama Akşehir il olabilme potansiyelini taşıyan bir ilçe. Akşehir’in nüfusu ve çevresiyle birlikte bakıldığında Türkiye’deki 81 vilayet içerisinde, Akşehir’in yeri herhalde pek çok ilden önce geliyor. Bu açıdan da bu şehir üniversiteyi kaldırabilecek üniversiteyi yaşatabilecek bir şehirdir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından hayırsever iş adamı Mehmet Kıyıcı’ya plaket verilerek cübbe giydirildi. Halk oyunu gösterisinin ardından yapılan dua ile yeni fakülte binasının açılış kurdelesi kesilerek törene katılan protokol tarafından bina gezildi. 2 milyon 790 bin lirası Akşehirli Hayırsever İşadamı Mehmet Kıyıcı, 2 milyon 750 bin lirası Kalkınma Bakanlığı tarafından karşılanan, iç düzenlemesi Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, bahçe, peyzaj düzenlemeleri ve kilitli taş döşemeleri Konya Büyükşehir ve Akşehir Belediyeleri tarafından yaptırılan Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alana sahip. Bina; biri idari, diğeri derslik bir diğeri de amfi olmak üzere toplam 2 bloktan oluşuyor. Binada 175 kişilik bir adet amfi, 80 ile 100’er kişilik 11 adet derslik, 3 adet bilgisayar uygulama laboratuvarı, 3 adet bölüm başkanlığı, kantin, kütüphane ve dekanlık üst yönetim odaları mevcut. 2 profesör, 3 yardımcı doçent, 2 araştırma görevlisinin bulunduğu fakültede; 364 normal öğretim öğrencisi, 354 ikinci öğretim öğrencisi olmak üzere toplamda da 718 adet işletme bölüm öğrencisi bulunuyor.