Ak Parti’de Milletvekili aday adaylığı başvurusu başladı

Ak Parti’de Milletvekili aday adaylığı başvurusu başladı

20 Şubat 2015 Cuma günü sona erecek. Milletvekilliği aday adaylığında temayül yoklaması ise 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver yaptığı açıklamada, 7 Haziran 2015 Pazar günü gerçekleştirilecek Milletvekilliği seçimleri öncesinde, AK Parti’den Milletvekili aday adayı olmak isteyenlerin başvuru işlemlerinin AK Parti İl Başkanlığında oluşturulan Milletvekili aday adaylığı başvuru komisyonunca kabul edileceğini belirtti.

20 Şubat 2015 Cuma akşamı sonuna kadar bu kapsamlı başvuruların yapılacağını belirten Tanrıver “Milletvekili aday adaylığı başvuruları 11-20 Şubat 2015 tarihleri arasında yapılacak. Temayül yoklamaları ise 28 Şubat-1 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Aday adaylığı başvuruları il başkanlığına yapılacaktır. Genel merkezimizde yapılan mülakatların hemen ardından 23 Mart- 7 Nisan 2015 tarihleri arasında genel başkanımızın başkanlığında nihai listeler belirlenmiş olacak.” diye konuştu.
Ak Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, başvurulara ilişkin şu bilgileri verdi;
“ Milletvekili adaylık başvurusu sırasında, İl başkanlığımızdan alınacak basılı formlar el yazısı ile doldurularak, başvuru için istenen belgeler de eksiksiz olarak eklenmek suretiyle, bizzat yapılacaktır. Başvuru aidatını yatırmayanların başvurusu işleme konulmaz. Adayın başvuru aidatını yatırdığına dair makbuz sureti başvuru formuna eklenecektir.

BAŞVURUYA EKLENECEK BELGELER
“ Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (Milletvekili adaylığı için olduğu belirtilecek ve Adliyeden alınacak), Diploma sureti, (Başvuru sırasında parti yetkilisi tarafından aslı görülmek suretiyle onaylanacak), Nüfus cüzdanı sureti (T.C. Kimlik Numarası bulunacak ve Nüfus Müdürlüklerinden alınacak), Askerlik durum belgesi, Banka dekontu (Başvuru aidatının yatırıldığına dair), 2 adet vesikalık fotoğraf, Adaylık için istifası zorunlu olan kimselerin, ilgili mercilere sunulmuş istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisi”

ADAY ADAYI OLABİLMEK İÇİN GEREKLİ KANUNİ ŞARTLAR
Milletvekili adaylık başvurusunda bulunacak kimselerin, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 10. ve 11. maddelerine göre aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 25 yaşını doldurmuş olmak (7 Nisan 2015 günü itibarıyla), En az ilkokul mezunu olmak, Kısıtlı olmamak, Yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmış olmak (muaf olanlar aday olabilir), Kamu hizmetinden yasaklı olmamak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53/1-(a-b) hükmüne göre, Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tâbi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,Seçme ve seçilme ehliyetinden ve diğer siyasî hakları kullanmaktan, yasaklanmış olmamak”