Ahilik felsefesi EMİTT’te tanıtıldı

Ahilik felsefesi EMİTT’te tanıtıldı

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMİTT) katılan Kırşehir projelerini, kültürünü ve yöresel tatlarını TÜYAP Kongre ve Kültür Merkezi ev sahipliğinde ziyaretçilerle buluşturdu. Stantta kurulan ebru masasına ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi. Ebru yapmak isteyenler usta eller yardımıyla ilk ebru deneyimini yaşadı. Stantta henüz deneme amaçlı üretilen kuru meyveler de ziyaretçilerden tam not aldı.

KIRŞEHİR’DE AHİLİK YENİDEN CAN BULUYOR"
“Kırşehir için Anadolu’nun en kadim şehirlerinden bir tanesi, medeniyetimizin büyümesinden gelişmesinde çok önemli rol üstlenmiş şehirdir” ifadelerini kullanan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir aynı zamanda önemli entelektüellere, düşünürlere ev sahipliği yapmış çok önemli bir şehirdir. Felsefesini öncelikle Anadolu topraklarına sonrasında da Osmanlı ve İslam Coğrafyası’na yayılmasının en önemli etkenlerinden bir tanesi Kırşehir’dir” diye konuştu.

“Bunlar kimler diye baktığımızda Ahi Evran’ı görüyoruz. Ahi Evran Felsefesini görüyoruz” diyerek sözlerine devam eden başkan Bahçeci, “Ahilik gerçekten bizim Anadolu topraklarının Türklere kalıcı vatan olmasındaki en önemli unsurlardan bir tanesi. Çünkü göçebe hayattan yerleşik hayata geçildiğinde ticaret yapmak, zanaatkârlık, sivil toplum hareketleri bunların hepsini bir öğreti bir felsefe olarak da külliyemiz var, içerisinde tören alanları var” dedi.Bahçeci, “Ahilik müzesi Ahi Evran 32 mesleğin piridir. Her mesleğin burada loncası olacak ve orada ahilik anlatılacak. Zanaatkarlar çarşısında da bugün yaşayan mesleklerden bir esnaf olacak. Ahi şeyhi olacak, heyeti olacak o heyet ve şeyhin onayı ile esnaflar seçilecek. Cezalandırılması onurlandırılması her şey ahilik prensiplerine göre olacak” şeklinde konuştu. 

AHMET FARUK SARIKOÇ
İSTANBUL