15 Temmuz Mustafa Cambaz

15 Temmuz Mustafa Cambaz
15 temmuz mustafa cambaz Yenişafak çalışanıdır. 15 Temmuz darbe gecesi şehit olanlardan birisi ve 1963 doğumlu olan gazetecidir. Fetullah Gülen Terör Örgütü o gece 246 cana kıydı. Çok sayıda vatandaşımız yaralandı. Ülke olarak çok büyük bir yara almıştık. Herkesin ayrı ayrı bir hikayesi vardır. Var oluş ve hayattan kopuş. Mustafa Cambaz, Yunanistan Gümülcine’de doğmuştu. İstanbul aşığı olan Mustafa, Yunanlıların yaptıkları baskılara dayanamayarak, “Yunanlılara askerlik yapmam” diyerek asker kaçağı olarak Türkiye’ye geldi. Âşık olduğu şehirde Zeytinburnu’na yerleşti. İstanbul’da güzel bir hayatı olan aile sonrasında Çengelköy’e yerleşti. Son on yıldır Çengelköy’de ikamet etmekteydiler.

Darbe gecesi Cumhurbaşkanın emri ile sokağa çıkıyoruz diyen Mustafa, Çengelköy Polis Merkezi önünde darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit oldu. O gecenin bir başka şehidi ise başarılı reklamcı Erol Olçok idi. erololçok kimdir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan can yoldaşı olan Erol Olçok’un Çorum’dan İstanbul’a uzanan bir başarı öyküsü var. Çorum’dan İstanbul’a Üniversite okumak için gelen Olçok, 1987 yılında ilk reklam ajansını kurmuş ardından iki tane daha kurarak bu alanda başarısını sergilemiştir. Erol Olçok 1995 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmış, Erdoğan’ın basın danışmanlığını yapmıştır.

Nihal Olçok ile 1998 yılında hayatını birleştiren Olçok’un 1999 yılında Abdullah Tayyip Olçok isimli ilk oğlu dünyaya gelmiştir. AK Partinin bütün başarılı reklam slogan ve çalışmalarını yapan Olçok, darbe gecesi darbecilere karşı koymak için sokağa çıkmıştır. Oğluna evde kalmasını tembihleyen baba oğlunu ikna edemeyince beraber çıkmışlardır. O gece 16 yaşındaki Abdullah Tayyip olay yerinde baba ise kaldırıldığı hastanede şehit düşmüşlerdir. Nihal Olçok, yüreğinin yandığı o geceyi göz yaşları içirişinde anlatmıştır. 15 Temmuz birçok canı toprağa düşürmüş, anaların ciğerini yakmıştır.

15 Temmuz Medyası

15 Temmuz hain darbe planından sonra ortaya çıkan görüntüler yürekleri ağızlara getirdi. Türkiye’nin çok büyük bir uçurumdan döndüğü aşikardı. Darbeye ilişkin bütün dokümanlar dijital kütüphane adı altında internet sitelerine konuldu. 15 temmuz fotoğrafları darbeciler, direnen halk, derdest edilen komutanlar, sivillerin vurulma anı, tankların halkın üzerine sürülmesi… bunlar bu darbenin ne kadar kanlı bir plan olduğunu ortaya koyan resmî belgeler.

15 Temmuz darbecilerinin başarılı olacaklarında emin bir şekilde komuta merkezlerinde videoları kendini gizlemeye çalışan darbecilere tek tek ele verdi. Görseller, videolar o günün bir o kadar korkunç bir o kadar, demokrasi adına önemli bir gündü.